ORAVA. „Rovnako ako pred šiestimi rokmi nebol ticho Ján Kuciak, ani my nebudeme ticho, ak nám tí, ktorí sú pri moci, chcú našu krajinu opäť ukradnúť,“ povedal občiansky aktivista Miroslav Benian z iniciatívy Orava za slušné Slovensko a spoluorganizátor spomienkového stretnutia na zavraždeného novinára a jeho snúbenice. Konalo sa v stredu 21. februára na Hviezdoslavovom námestí v Námestove. „Nebudeme nikdy ticho za Jána a Martinu, nebudeme nikdy ticho za celé demokratické Slovensko.“
V stredu podvečer si prišla uctiť pamiatku zavraždenej dvojice pred Dom kultúry viac ako stovka ľudí. Po minulé roky ich bolo pomenej, organizátori preto zriaďovali len pietne miesto. Niekoľkokrát prerušili prejavy potleskom či hlasným "hanba", keď rečníci poukázali na aktuálnu situáciu na Slovensku. „Máte pravdu, je to hanba,“ odpovedali im. Pripomenuli zmeny v trestnom zákone i protesty farmárov.
Na spomienkovom stretnutí zaznel prejav novinára Mareka Vagoviča, ktorý napísal špeciálne pre Námestovo, aj text listu od rodičov Jána a Martiny. Vystúpila novinárka Anna Lajmonová a miestni aktivisti Mária Červeňová a Miroslav Červeň. Niekoľkokrát dav vyzvali, aby v odkaze zavraždenej dvojice vytrvali.
„Prajem si, aby sme sa z vašej smrti poučili. Poučili, že ak sa dobrí ľudia len prizerajú, vyhrá zlo. Poučili, že naopak, ak sa dobrí ľudia len neprizerajú, ale spoja, zdvihnú občas z obývačky, dokážu zmeniť veci,“ povedal v prejave aktivista Anton Piták. Spoločne s ľuďmi na námestí prisľúbil, že nikdy nezabudne. „A budeme bojovať, aby sme si už výročia smrti žiadnych detí nemuseli pripomínať.“
Hľadali nádej
Spoločnosť je frustrovaná z aktuálneho diania. Minimálne tá, ktorá pred šiestimi rokmi stála na námestiach a protestovala. Zhodli sa na tom diskutujúci v trstenskom Kine Mier. Úmrtie Jána a Martiny si pripomenuli zhruba štyri desiatky ľudí.

O odkaze zavraždených snúbencov na tému Hľadanie nádeje pre súčasnosť diskutovali trstenský dekan Juraj Spuchľák, producent a režisér Lukáš Kubík a občiansky aktivista Marek Kadrliak.
„Pripomienka každej obete za to, aby pravda vyšla najavo, aby bola čímsi posvätným, za čo sa oplatí zaplatiť veľké obety, je pre nás veľkou výzvou a od takých ľudí sa máme čo učiť,“ povedal v diskusii Juraj Spuchľák. Marek Kadrliak si zaspomínal na udalosti spred šiestich rokov, keď ľudia po vražde mladej dvojice vyšli do ulíc.
„Prinieslo to zmenu po voľbách, do nových ľudí sme vkladali nádej, no aj tí nás sklamali. A zase sa dostal k moci ten, kto sa dostal. Nádej opäť spľasla. Zlo, ktoré súčasná vládna garnitúra predstavuje, smeruje k tomu, že dobre nebude. A nebude, ak sa proti tomu opäť nespojíme, ak zostaneme ticho.“
Pred diskusiou odslúžili miestni františkáni v Kostole sv. Juraja zádušnú svätú omšu. Spomienkový večer vyvrcholil premietaním filmu Kuciak: Vražda novinára.
Bránia spoločnosť
Spomienkové zhromaždenie za Jána Kuciaka sa konalo aj v Dolnom Kubíne, zúčastnilo sa ho asi dvesto ľudí. Okrem prečítania listu od rodiny Kuciakovcov a spomienky na zavraždeného novinára a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú sa rečníci venovali zlému stavu právneho štátu na Slovensku.
Prítomných účastníkov informovali, že organizátori protestov na Slovensku a v zahraničí navzájom spolupracujú. Preto, aby dokázali efektívnejšie brániť slovenskú občiansku spoločnosť. Prítomných tiež vyzvali na väčšiu občiansku aktivitu a angažovanosť.
