NÁMESTOVO. Centrum voľného času Maják v metropole Bielej Oravy končí. Od septembra by krúžky, súťaže aj tábory mali zastrešovať základné školy. Rozhodli o tom poslanci na februárovom rokovaní mestského zastupiteľstva.
Transformáciu navrhlo mesto pre neefektívne hospodárenie. Do roku 2013 dostávali centrá voľného času finančné prostriedky adresne podľa počtu detí, na každé z nich bol koeficient 3,7.
Potom začali príspevok na mimoškolskú činnosť detí od piatich do pätnástich rokov dostávať samosprávy cez podielové dane bez ohľadu na to, či centrá voľného času mali, alebo na ich činnosť v iných mestách či obciach prispievali.
Koeficient sa trojnásobne znížil.
„Takto začali samosprávy, ktoré majú CVČ trpieť, pretože peňazí mali oveľa menej, zatiaľ čo ostatné sa potešili,“ hovorí prednosta mestského úradu Milan Rentka.
V súčasnosti Maják navštevuje asi 360 detí, z ktorých 130 je z Námestova, zvyšok pochádza z okolitých obcí. Za minulý rok dostal na prevádzku od mesta 112-tisíc eur.
„Žiadali sme obce, aby nám cez zmluvy presúvali na centrum peniaze, ktoré dostanú od štátu v podielových daniach. Bolo na nich, ako sa rozhodnú, nebola to ich povinnosť,“ povedal vedúci oddelenia školstva Ivan Veljačik.

Podľa riaditeľky Majáku Andrey Lubasovej dnes už prispievajú všetky obce, ktorých deti centrum navštevujú. Podarilo sa jej vyjednať aj vyššiu sumu, z necelých ôsmich eur platia desať.
„Je to však len na osem či desať mesiacov, CVČ musíme platiť celoročne,“ dodal Veljačik. Za minulý rok im tak z obcí prišlo zhruba 12-tisíc eur.
Centrum voľného času dostáva peniaze aj od rodičov. Námestovčania platia za každý krúžok mesačne necelých päť eur, cezpoľní šesť.
„Na svoju prevádzku na rok potrebujú dokopy zhruba 160-tisíc eur. Financie však nestačili, preto sme sa všetci z mesta skladali na to, aby sme centrum dofinancovali, a to napriek tomu, že dve tretiny detí ani neboli od nás,“ priblížil prednosta.
Nehospodárne financovanie kritizovala hlavná kontrolórka Elena Krausová vo svojej správe v roku 2021. Vedúca finančného oddelenia Katarína Rusinová hovorí, že predchádzajúce vedenie znížilo centru rozpočet o zhruba 20-tisíc eur.
Riaditeľke odporučili vynaložiť väčšiu snahu, uzatvoriť viac zmlúv s obcami a vyjednať vyššie poplatky.
„Maják bojuje o prežitie už desať rokov, ja som vyskúšala úplne všetko, no ťaháme za kratší koniec, náklady stúpajú a transformácia je nutná,“ povedala Lubasová.
Veljačik na mestskom zastupiteľstve pripomenul, že rokmi klesal aj počet detí, zamestnancov a celková úroveň voľnočasového centra.
Ako to bude po novom
CVČ okrem krúžkov zabezpečuje aj prímestské tábory a súťaže pre celý okres. Od septembra by tieto aktivity mali zastrešovať základné školy, ktorých zriaďovateľom je mesto. Prizvať do debaty by chceli aj Cirkevnú základnú školu svätého Gorazda, ktorú zriadil Biskupský úrad v Spišskom Podhradí.
Dvaja zo súčasných siedmich pracovníkov Majáku by si mali nájsť prácu v Základnej škole Slnečná, koordinovať budú jednotlivé činnosti transformovaného centra.
Na tento účel by mali dostávať školy peniaze z balíka, ktorý bol pôvodne vyčlenený pre CVČ. Pre tento rok je to 98-tisíc eur.

„Krúžková činnosť v školách je bohatá, niečo majú vždy rovnaké, niečo rozdielne. Koordinátor by potom mal krúžky zosúladiť, aby deti mali možnosť výberu aj medzi jednotlivými školami,“ povedala poslankyňa Mária Vojtašáková.
Poslanec Ľubomír Jaššo doplnil, že z peňazí si školy môžu zazmluvniť aj externistov, ktorí by paletu krúžkov rozšírili.
Zvyšok zamestnancov CVČ by si mal nájsť uplatnenie v iných mestských inštitúciách, niektorí majú podľa zákona dostať odstupné.
Centrum voľného času sídli v budove, ktorú zdieľa s cirkevnou školou a škôlkou. Uvoľnené poschodie zaberie materská škola. Už niekoľko rokov hygiena upozorňuje na zlé podmienky škôlkarov. V jednom priestore sa hrajú aj spávajú.
Po ukončení pozemkových úprav v tejto lokalite sa počíta s masívnou výstavbou rodinných domov, dopyt po miestach v škôlke teda vzrastie.
Chýbajú dáta
„Oceňujem, že nehospodárne financovanie vzal konečne niekto do úvahy a na deviatich riadkoch dôvodovej správy povedal, že kráľ je nahý,“ povedala poslancom hlavná kontrolórka.
„To, že sme to urobili takto necitlivo, ma veľmi mrzí. Hovorili ste, že ste rokovali s riaditeľmi škôl či kolegami z mestského úradu, ale rokoval niekto s rodičmi detí a zistil, čo vlastne chcú?“
Krausová kritizovala aj návrh na transformáciu centra, chýbajú v ňom dáta a väčšinu z nich predniesli poslanci len na rokovaní mestského zastupiteľstva. Takto dôležitý materiál si podľa nej žiada, aby bol publikovaný verejne a nebol zavádzaný v názve.
„Ak chceme niečo zrušiť, povedzme, že to ideme zrušiť. Ak chceme niečo transformovať, tak z pojmu slova vyplýva, že sa mení niečo na iné,“ povedala. „Tu sa mení niečo na nič, čo bude súčasťou normálneho školského života, pretože kluby detí už aj teraz v školách máme.“
Ľubomír Jaššo vysvetlil, že síce rušia CVČ, ale celý obsah aktivít transformujú. Zrušenie centra sa dotkne len detí z okolitých obcí, ktoré nebudú mať náhradu za aktivity.
„Treba tiež povedať, že vítame každého jedného z dediny, máme školy, môžu k nám prísť a využívať úplne všetko. Nevidím v tom problém, bežne sa to robí,“ doplnil Andrej Stašiniak.