HRUŠTÍN. Po takmer rok trvajúcich papierovačkách obec v štýlovej drevenici v centre spúšťa denný stacionár pre seniorov. Zatiaľ majú len dvoch klientov, hľadajú si však ďalších.
Kedysi mali Hruštínčania v dedine aj opatrovateľskú službu. Záujem bol nízky, opatrovateľky sa starali o vlastných príbuzných a takáto pomoc zanikla.
„Zmenila sa doba, teraz človek potrebuje školu, je pre nich cudzí, tak si skôr na rodinu vybavia opatrovateľský príspevok,“ hovorí hruštínsky starosta František Škapec.
Neskôr si všimol, že začali viacerí dochádzať do denného stacionára v Námestove.

„Niet sa čomu čudovať, populácia starne. Ak sú manželia, je to lepšie, len čo však jeden z nich zomrie, situácia sa zhorší,“ hovorí.
„Mladí ale musia chodiť do roboty, no zároveň potrebujú mať o príbuzných postarané, táto služba im to umožní.“
Rarita v obci
Obec preto zbúrala starú hospodársku budovu a na jej mieste postavila repliku originálnej hruštínskej drevenice. Dve podlomenice sú raritou, architektúra je typická pre Zamagurie.
„Chceli sme zachovať históriu, no zároveň aj poslúžiť občanom.“ Denný stacionár má aj výhodnú polohu, budova je v centre, len kúsok od zdravotného strediska, lekárne a kostola.
Dnu sa nachádza oddychová miestnosť s posteľami, kuchynka s jedálňou, bezbariérové sociálne zariadenia a spoločenská miestnosť. Vrchné poschodie poskytuje zázemie pre personál. Aj štvrtú obecnú budovu vykurujú z jedného zdroja v základnej škole, používajú biomasu.
Priestor je projektovaný maximálne pre šiestich klientov, hoci zatiaľ majú prisľúbených len dvoch. Počet však nie je konečný, v drevenici majú ešte viacero možností na rozširovanie kapacít.
„Je to len otázka času, kým sa služba rozbehne. Ľudia si zvyknú, je to dobrá vec a prijímame aj ľudí z okolitých dedín,“ hovorí starosta. Vek úlohu nezohráva, dôležitý je stupeň odkázanosti. Od neho sa odvíja aj výška poplatku, skladá sa naň klient, obec aj rezort práce, sociálnych vecí a rodiny.
Bude ich viac
Klienti môžu v centre tráviť čas každý pracovný deň od siedmej až do tretej. Čas im bude zatiaľ vypĺňať jedna pracovníčka, chystá napríklad ručné práce, čítanie aj oddych vonku. Obec na tento účel vybudovala v okolí areál so zeleňou a altánkom, do budúcna by mal pribudnúť ešte aj gril.
„Samozrejmosťou pobytu je aj strava, tú budeme zabezpečovať z materskej školy.“

Denný stacionár stál vyše 330-tisíc eur. Väčšinu obec dostala z eurofondov, približne stotisíc platila zo svojho. V minulom programovom období sa do projektu zapojili s Oravským Podzámkom, denný stacionár vybudovali v bývalej budove materskej školy.
„Nové obdobie prinieslo aj lepšie financovanie, zapojilo sa viacero dedín na Orave, takže o seniorov budeme mať postarané.“