DOLNÝ KUBÍN/PÁRNICA. Do siene slávy žilinskej župy pribudlo deväť osobností. Za jej rozvoj a šírenie dobrého mena doma i vo svete získali cenu traja laureáti, plaketu za osobitný prínos šiesti.
Novým držiteľom plakety sa stal Dolnokubínčan Vladimír Janiga, a to za dlhoročný výnimočný prínos v oblasti kultúry a zachovávanie umeleckého kováčstva v Žilinskom kraji a na Slovensku.
Kováčsky rod Janigovcov z Párnice, resp. Dolného Kubína oslávil sto rokov kováčstva v rodine, uvádza obec Párnica.

Vladimír Janiga je synom kováčskeho majstra Ondreja Janigu. Výtvarník tvoriaci v kovanom železe počas svojho života zužitkoval teoretické a praktické poznatky, ktoré získal od otca kováča a podkováča.
Štúdiami a prostredníctvom vlastného umeleckého prínosu dal kováčskemu remeslu aj nový rozmer a povýšil ho do umeleckej roviny. Počas štúdií ako prvý v Európe spájal sklo s kovom.
Je tiež tvorcom kovaného šperku, pričom materiál vtláča do roztaveného skla, do surovej keramiky a dokonca aj vpaľuje kov do dreva, čo je ojedinelé.
Venuje sa tiež publikačnej a dokumentačnej tvorbe, propagácii kováčstva v rodnej obci, na Orave, na kováčskych sympóziách na Slovensku a v Českej republike. Udržiava pôvodné zariadenie starej kováčskej vyhne.
Od roku 2022 predstavuje v Párnici výstavu V ohni zrodené: 55 rokov výtvarnej tvory a 100 rokov kováčstva v rodine Janigovcov. Aj jeho syn ukončil štúdium na VŠ v odbore umelecký kováč/kov/šperk.
Výstava sa stretla s veľkým ohlasom slovenských i zahraničných návštevníkov a odbornej výtvarnej komunity.
V kovanej plastike dostal Vladimír Janiga viacero ocenení doma i v zahraničí.

Návrhy na Cenu ŽSK boli posúdené výberovou komisiou a schválené zastupiteľstvom ŽSK. V poradí 13. oceňovanie osobností sa konalo v decembri v Slovenskom komornom divadle v Martine.
„Je mi cťou, že som sa mohla stretnúť s osobnosťami, ktoré spojili svoj profesijný život so Žilinským krajom a poďakovať im za ich prácu a úsilie,“ povedala županka Erika Jurinová.
„Vďaka výnimočnému talentu a charakterovým vlastnostiam obohacujú naše regióny, zaslúžili sa o prínos v rôznych oblastiach, napomáhajú uchovávať naše tradície, zveľaďujú naše kultúrne a prírodné bohatstvo. Sú pre nás pozitívnym vzorom, za čo im patrí moje úprimné poďakovanie.“