DOLNÝ KUBÍN. V minulosti sa prechod zo starého do nového roku oslavoval v rôznych obdobiach. Niektoré kultúry začínali nové obdobie na konci októbra, ale väčšina starovekých národov pokladala za otvorenie roka jarnú rovnodennosť.
V kresťanskej kultúre bol začiatok roka úzko spätý s termínom narodenia Pána Ježiša Krista. Až zavedenie gregoriánskeho kalendára na konci 16. storočia určilo začiatok roka na prvého januára.
V podstate išlo o nadviazanie na starú tradíciu zavedenú G. J. Caesarom z obdobia konca minulého letopočtu. Vtedy bol sviatok spojený s rímskou mytologickou postavou Jánusa, po ktorom máme dodnes pomenovaný mesiac január. Jánus symbolizoval vládu nad dverami, vchodmi, koncami a začiatkami. Akýsi prechod z jedného stavu do druhého, a to nielen v čase i priestore ale aj v podstate (napríklad prechod z detstva do dospelosti).
Na Slovensku sa po zmene kalendára oslavoval Nový rok veľmi podobne, ako na sviatok narodenia betlehemského dieťaťa. Toto prepojenie vo zvykovej kultúre takmer zaniklo. Modernizáciou prešli aj slovanské zvyky práskania bičom, ktoré malo odohnať negatívne sily a boli nahradené delobuchmi a ohňostrojmi. Symbolika Nového roka je veľmi rozmanitá a bohatá.
Nie nadarmo som spomínal Jánusa. Bol zobrazovaný ako postava s dvomi tvárami odvrátenými od seba. Jeho podoba nám podsúva otázku, akým spôsobom bilancujeme starý rok. Sme k sebe a blízkym úprimní?
V našom jazyku sú synonymom dvojtvárnosti viaceré slová v zmysle falošnosti a neúprimnosti. V podstate to poznáme, keď sa používajú dvojaké metre na hodnotenie iných, alebo ohýbanie morálnych či platných zákonov. Do určitej miery hráme úsmevnú hru na dve tváre aj novoročnými predsavzatiami, kde bez zmeny podstaty chceme meniť formy.

Pán Ježiš Kristus usmerňoval ľudí k priamočiarosti a originalite: Nech je vaše áno – áno a nie – nie. Zároveň hovoril o potrebe zmeny vnútra človeka, odpustení, prijatí a dávaní lásky.
Originalita jednej tváre sa preto buduje úprimnou vierou. Neraz potrebujeme zmenu nášho srdca. Možno sme v ňom rozbili Boží obraz, na ktorý sme boli stvorení. Kristus klope na naše dvere a ponúka záchranu, scelenie, zahojenie a požehnanie.
Vstup do nového roku môžeme začať pozitívnou empatiou k sebe samému a tým, ktorí nás obklopujú. Tak svoje vnútro nemusíme umlčiavať prílišným hlukom v zmysle porekadla – ako na Nový rok, tak po celý rok.
Preto vám, milí čitatelia, prajem, aby ste vo sviatočných i nasledujúcich bežných dňoch žili originalitou Kristovej lásky. Nech vás sprevádza a ochraňuje milostivý Boh Otec, Syn i Duch Svätý. Amen.