Večer chodí Ježiško, ráno Santa. Oravka žije v Kalifornii, celá ulica čaká na koláčiky zo Slovenska

Zo všetkého najviac jej chýba rodina.

Pre Adriánu je Kalifornia druhý domov.Pre Adriánu je Kalifornia druhý domov. (Zdroj: archív (AKP))

HRUŠTÍN. Adriána Kecerová Punch žije v Amerike 18 rokov. S manželom Derekom, ktorý pochádza z Karibiku, synom Liamovi a Nolanom rok čo rok pripravia sviatky plné troch kultúr i chutí. Počas decembra chodia obzerať prezdobené americké domy a pečú slovenské koláčiky, na ktoré čaká celá ulica.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tak ako na Slovensku, 24. decembra im na stole nechýba kapustnica a šalát a večer sa objaví Ježiško s darčekovou nádielkou. Druhú polovicu však donesie v noci Santa, ktorý si nezabudne odpiť z mlieka aj odhryznúť z koláčika. Na druhý deň sa zas večera nesie v typickom karibskom duchu.

SkryťVypnúť reklamu

„Najviac sa mi na Amerike páči, že hoc je tu veľa kultúr, národností a vierovyznania, každý akceptuje a rešpektuje to, v čo veríte a nikto sa vás nesnaží presvedčiť o inom. A som šťastná, že tak to majú aj moje deti,“ hovorí.

Aj keď domov sa vrátiť neplánuje, každý rok s deťmi príde na prázdniny do Hruštína. „Najviac si vážime čas strávený s našimi blízkymi, obyčajnosť dedinského život alebo slobodu vziať si bicykel či vybehnúť do hôr aj za pamiatkami.“

Do Ameriky ste prvýkrát prišli ešte ako študentka, dnes tam žijete 18 rokov. Pamätáte si ešte na pravé slovenské Vianoce?

Boli to klasické, biele, čarovné Vianoce. Veľmi rada si napríklad spomínam na Mikuláša, kedy sme zvykli sedieť v oknách a vyzerať, či už pôjde po dedine na saniach.

Pod ozdobeným stromčekom sa mi plnili všetky detské priania a po večeroch sme sa chodili s rodičmi prejsť po dedine. V oknách svietili jedličky a cestou sme stretávali veľa známych i neznámych ľudí. Ďalšie dni sme koledovali a navštevovali starkých i ďalšiu rodinu.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež Jeden skončil v base, druhý miluje prekvapenia. Teraz spoločne postavili učebňu v Afrike Čítajte 

Pamätám si aj na svoje prvé Vianoce v Amerike. Po skončení vysokej školy som dostala pracovnú ponuku blízko Los Angeles v Kalifornii. Mala som tu kamarátku, vyzdobili sme si stromček, uvarili kapustnicu aj šalát. Bolo to trochu smutné, ale Vianoce sme predsa len mali.

Dnes už mám rodinu a spoločne žijeme v nádhernom prímorskom meste San Diego. Domov na Oravu zvykneme chodiť na dva mesiace každé leto, deti teda ešte pravé oravské Vianoce nezažili, ale možno sa nám to niekedy podarí. Vlani však s nami strávila Vianoce aj moja mamina, bolo krásne podeliť sa s ňou o naše zvyky a tradície.

Väčšina z nás pozná americké Vianoce len z vianočných rozprávok. Hneď si predstavíme šialene prezdobené domy a Santu Clausa, ktorý lezie komínom aj s darčekmi. Ako však vyzerajú v skutočnosti?

SkryťVypnúť reklamu

Vianočný čas v Amerike sa začína po dni Vďakyvzdania, čo je štvrtý štvrtok v novembri. Práve vtedy už ľudia zdobia domy a odvšadiaľ hrá vianočná hudba.

Počas decembra je tradíciou skoro každej rodiny chodiť pozerať bohato vyzdobené domy, plné svietiacich sobov či Santa Clausov. Ľudia to zvyknú robiť, aby potešili deti a šírili radosť z Vianoc.

Neďaleko nás býva dokonca starší manželský pár, ktorý si takto zdobí dom už 38 rokov. Na ich dome svieti stotisíc vianočných svetiel, pozná ich celé San Diego a pripravujú sa na to celý mesiac. Tento rok však musia tradíciu po prvýkrát vynechať, preto manžel je po operácii a lekár mu zdobenie zakázal.

Takisto sú tu celé ulice ozdobené v rôznych témach, na ktorých sa zvyknú susedia dohodnúť. Treba tiež povedať, že je to veľmi drahá záľuba a ľudia za jeden mesiac vedia minúť na elektrickej energii aj niekoľko tisíc dolárov.

V obchodnom centre či hoteli môžu deti zájsť za Santom, sadnúť si mu na kolená a povedať svoje prianie. Ľudia si dávajú opekané marshmallows, alebo idú na kino pod hviezdami a popri tom popíjajú horúcu čokoládu či varený jablkový mušt. Podobne ako na Slovensku, aj tu je veľmi veľa rôznych akcií, koncertov či trhov.

Vaše sviatky však vyzerajú inak, mixujete v nich tradície zo Slovenka, Karibiku, odkiaľ pochádza manžel, aj Ameriky, kde spoločne žijete.

Deň svätého Mikuláša sa v Amerike neoslavuje, my ho však máme. Rovnako ako deti na Slovensku, aj tie naše si piateho decembra vyčistia topánky, vyložia do okna a všetci spoločne čakáme, či k nám Mikuláš príde. V tomto dátume máme aj posedenie pri stromčeku pre slovenské a české rodiny. Deti vystupujú, spievajú či recitujú, a tak si vyslúžia mikulášsku odmenu. Po Mikulášovi zvykneme aj doma zdobiť stromček a zavesiť, oproti Američanom sme však veľmi minimalistickí.

Do nášho domu sme sa nasťahovali pred 13 rokmi deň pred Štedrým dňom. Mala som vtedy už napečené slovenské koláčiky a keď sme sa šli susedom predstaviť, zobrala som im trochu dobrôt na tanierik. Všetkým veľmi chutili a odvtedy každý rok susedia na našej ulici čakajú, kým dostanú krabičku so slovenskými koláčmi, celý december sa preto u nás vypeká.

Štedrý večer je podobný ako v rodinách na Slovensku. O tretej mávame slovensko-českú svätú omšu v poľskom kostole, kde je tiež krásny veľký betlehem. Tradične sa u nás podáva aj slovenská štedrovečerná večera so všetkým, čo k tomu patrí. Máme oplátky od babky z Oravy, kapustnicu, rybu aj šalát. Dodržiavame tiež slovenské zvyklosti, máme na stole cesnak a pod obrusom peniaze. Po večeri k nám príde Ježiško a potom zvykneme tráviť čas spoločne, ideme na prechádzky, alebo pozeráme vianočnú rozprávky. Po minulé roky sme si obľúbili Dračie srdce, ktoré sa natáčalo na Oravskom hrade. Keďže deti hovoria plynule po slovensky, mali sme ho pustené v slovenčine, pre manžela zas bežali titulky v angličtine.

Najväčší sviatok v Amerike je 25. decembra. Ešte predtým, než idú deti spať, nachystajú pre Santu koláčiky a pohár s mliekom, rovnako ako to býva vo filmoch. Ráno nás rýchlo budia, lebo Santa im cez komín doniesol darčeky. Takže áno, chodí k nám aj Ježiško aj Santa, nádielku si však delia na polovicu.

Po rannom rozbaľovaní darčekov u nás nasledujú hodiny telefonátov, kedy vinšujeme rodinám na Slovensku a v Karibiku pokojné vianočne sviatky. Večer nás zas čaká tradičná trinidadská večera, podáva sa hrachová polievka s vyprážaným banánom, karibské nahnedo dusené kura so zapekanými cestovinami a čierny ovocný rumový koláč, do ktorého ide až liter rumu.

Nepýtajú sa vás synovia, ako je možné, že k vám chodí aj Ježiško do Ameriky a k iným deťom nie?

Vychovávať deti v multikultúrnej rodine s inými zvykmi je zaujímavé. Naše deti nikdy veľmi neriešili, prečo k nám chodí Ježiško i Santa, jednoducho to tak jakživ bolo.

Na Amerike sa mi veľmi páči, že hoc je tu veľa kultúr, národností a vierovyznania, každý akceptuje a rešpektuje to, v čo veríte a nikto sa vás nesnaží presvedčiť o inom. Synovia majú kamarátov, ktorí slávia židovsky sviatok Chanuka, alebo sú z Indie, kde sa Vianoce vôbec neslávia. Nikdy to neriešili, vedia, že je to každého osobné právo.

Čo vám v Amerike počas Vianoc najviac chýba?

Rodina. S rodičmi aj sestrou som mala vždy prekrásny vzťah, preto je oveľa ťažšie žiť od seba tisíce kilometrov. Ocko nás začiatkom minulého roka náhle opustil a bolo to nesmierne ťažké, no som vďačná, že som s ním mohla stráviť posledné mesiace a týždne.

Prečítajte si tiež Zvyk, ktorý dodržiaval aj Kukučín, zachovávajú deti v Jasenovej dodnes Čítajte 

Vianoce sú pre mňa veľmi nostalgické, okrem rodiny mi chýba aj zasnežená krajina, spev koledníkov či maminkin džús z pomarančovej kôry. Všetky moje spomienky z detstva sú počas sviatkov omnoho silnejšie. Som však veľmi vďačná za tradície, ktoré na mňa preniesli rodičia, práve vďaka nim som si mohla kúsok domoviny doniesť aj do Kalifornie.

Keď sa povie Kalifornia asi väčšina z nás si predstaví len pieskové pláže a teplé počasie. Ako to však vyzerá u vás?

Je pravda, že San Diego, kde žijeme, je plné prekrásnych pláži, pohodových mestečiek, krásnych historických pamiatok i bohatého kultúrneho života, ktoré turisti vyhľadávajú počas celého roka. Priznám sa, že mi takáto energia i priateľskí ľudia veľmi vyhovujú.

Keď sme kupovali dom, mojou jedinou podmienkou bola záhrada a príroda, manžel zas chcel trojitú garáž, keďže sa vo voľnom čase venuje pretekaniu a autám. S rodinou tak bývame asi polhodinu od centra, v príjemnom kopcovitom prostredí, obklopení vinicami a avokádovými aj pomarančovými sadmi.

Oravská krv sa však vo mne ani tu nezaprela, na záhrade pestujeme zeleninu, vysadili sme si niekoľko ovocných stromov. Hoci v plodinách prevláda granátové jablko, guava, mango či maracuja, pestujeme aj broskyne, slivky či moruše. Na záhrade máme tiež päť sliepok, sme dokonca jediní na ulici, a tiež psa. Je to zodpovednosť, ale nič sa nevyrovná rannému spevu vtákov, kotkodákaniu či brechotu psov.

Mnoho ľudí to nevie, ale Kalifornia nie je len Los Angeles, Hollywood, pláže a palmy. V zimných mesiacoch nám tu na kopcoch aj sneží, chodíme sa tak s deťmi sánkovať aj lyžovať. Chalani lyžujú od troch rokov a hoci oravské kopec ešte nevyskúšali, vedia si to užiť aj tu. Minulú zimu napríklad napadlo toľko snehu, že lyžiarska sezóna v známom kalifornskom stredisku skončila šiesteho augusta.

Čo vám na Amerike vyhovuje a naopak, čo by ste si tam radi preniesli zo Slovenska?

Podnikateľské prostredie je priaznivejšie ako na Slovensku. Mám vlastnú firmu, v ktorej vyrábame plstené produkty z vlny najmä pre novorodeneckých fotografov, ale aj interiérových dizajnérov. Všetko poväčšine robia len slovensko-české ruky a klientov mám z celého sveta. Vediem však aj malú marketingovú agentúru. Za desať rokov, odkedy mám vlastnú firmu, som bola na úrade len raz, všetko dokážem vybaviť cez telefón alebo počítač.

Tiež sú tu veľmi príjemní ľudia, vždy vás pozdravia, opýtajú sa, ako sa máte, alebo sú pripravení pomôcť. V obchode vám vždy zabalia potraviny, ponúknu vám pomoc s taškami, pričom ich nikdy nedovolia vláčiť tehotným ženám či starším ľuďom.

Prečítajte si tiež Vyrobili goralské kvarteto Zvjyřontka Čítajte 

Zákazník je pre všetkých prioritou. Ak sa človeku čokoľvek nepáči, vie to vrátiť v obchode a nikto nerieši, aký má dôvod. Máme tu tiež obchod, ktorý má vlastnú značku oblečenia, kde dokáže zákazník doniesť detské veci do jedného roka, aj keď sú opotrebované, a dostane naspäť plnú sumu alebo aspoň polovicu, ktorú použijú na nákup nového oblečenia.

Myslím si, že služby by sa mohli na Slovensku o niečo polepšiť. Platenie za malé vrecúška s kečupom či extra mlieko do kávy sa mi zdá v podnikoch prehnané. Keď si kdekoľvek v Amerike sadnete v reštaurácii za stôl, hneď vám zadarmo nalejú vodu a ak si objednáte kávu, platíte len za jednu, naliať vám novú však prídu aj desaťkrát.

Na druhej strane, nehnuteľnosti, služby i danie v Kalifornii sú oveľa drahšie v porovnaní s inými časťami USA. Všimla som si, že niektoré potraviny sú tú však lacnejšie než na Slovensku, no platy máme štvornásobne vyššie.

Drahé je aj zdravotníctvo, ak vám zamestnávateľ nehradí poistenie, musí si ho platiť sami. Ak je niekto sociálne slabší, platí to štát. Služby sú však na úplne inej úrovni.

Zo Slovenska mi však najviac chýba príroda, história, ale aj spoločenský život, ktorý je trošku živší. Veľkou výhodou je aj dostupnosť, na dedine či v menšom meste dokážete obehať všetko pešo, tu sa bez auta nepohnem. Oba svety však pre mňa znamenajú domov.

Vianočné tipy a recepty:

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným MYregiony.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CAKUB na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Vianoce 2025

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Prečo sú dovolenky na obrích výletných lodiach lacné?
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  5. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  7. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  8. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
  1. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 6 410
  2. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 4 791
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 480
  4. Prečo sú dovolenky na obrích výletných lodiach lacné? 3 076
  5. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 3 019
  6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 779
  7. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 2 419
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 1 700
  1. Milan Removčík: Poludnica
  2. Ján Valchár: Poslušne hlásim, som doma!
  3. Jozef Huljak: Partneri alebo rivali? EÚ a Čínu čaká dôležitý samit.
  4. Vladimír Krátky: Fico sa stal prvýkrát predsedom vlády 4. júla 2006
  5. Vladimír Bojničan: “Ponížené a ukrivdené” Slovensko? Ale kdeže! Ponižujeme sa a blížime si opakovane sami sebe – a ešte sa s tým aj hrdíme.
  6. Štefan Šturdzík: Sociálna demokracia - koncept , ktorý Smer vôbec nepochopil.
  7. Dušan Koniar: Fico nám koleduje o preplesk ako Hugo Chávez Venezuele
  8. Eitan Levon: Izrael a Európa: Spoločné hodnoty a hrozby
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 26 189
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 18 113
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 17 311
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 7 290
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 6 207
  6. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 5 079
  7. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 4 768
  8. Otilia Horrocks: Tzv. lokálpatrioti ukázali občanom prostredník. 4 375
  1. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  2. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  3. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  4. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  6. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  7. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Removčík: Poludnica
  2. Ján Valchár: Poslušne hlásim, som doma!
  3. Jozef Huljak: Partneri alebo rivali? EÚ a Čínu čaká dôležitý samit.
  4. Vladimír Krátky: Fico sa stal prvýkrát predsedom vlády 4. júla 2006
  5. Vladimír Bojničan: “Ponížené a ukrivdené” Slovensko? Ale kdeže! Ponižujeme sa a blížime si opakovane sami sebe – a ešte sa s tým aj hrdíme.
  6. Štefan Šturdzík: Sociálna demokracia - koncept , ktorý Smer vôbec nepochopil.
  7. Dušan Koniar: Fico nám koleduje o preplesk ako Hugo Chávez Venezuele
  8. Eitan Levon: Izrael a Európa: Spoločné hodnoty a hrozby
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 26 189
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 18 113
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 17 311
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 7 290
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 6 207
  6. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 5 079
  7. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 4 768
  8. Otilia Horrocks: Tzv. lokálpatrioti ukázali občanom prostredník. 4 375
  1. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  2. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  3. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  4. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  6. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  7. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu