KRUŠETNICA, NÁMESTOVO, PÁRNICA, SIHELNÉ, VASIĽOV. Regionálne noviny MY organizujú už niekoľko rokov adventné podujatie s názvom Slovensko spieva koledy, ktoré v predvianočnom čase spája obyvateľov našej krajiny. Slováci si vždy v jeden deň a jednu hodinu z rôznych kútov Slovenska zaspievajú známe vianočné koledy.
Sihelné sa do spievania kolied zapája každý rok. Podujatie organizuje obec so základnou cirkevnou školou. Spievajúci aj diváci sa stretli v Kostole povýšenia Svätého kríža.
„Napiekli sme tradičné šišky, navarili čaj, zaspievali, oddýchli, trochu spomalili v tomto zrýchlenom období. A veru, aj ja som si zaspieval,“ povedal starosta Ľubomír Piták.

Koledy spievalo približne 70 detí z materskej školy, folklórneho súboru Sihelček, zapojili sa aj žiaci ZUŠ Ignáca Kolčáka a Ľudová hudba Ľubomíra Luscoňa. Kostolom zneli tóny huslí, basy, gájd, harmoniky aj organu. Väčšina vystupujúcich mala oblečené tradičné kroje, čo ešte viac podporilo príjemnú atmosféru tohto už tradičného podujatia v predvianočnom čase.
Vasiľovci sa tiež zapojili celoslovenskej predvianočnej akcie a v hojnom počte sa šíril spev kolied po obci od kostola sv. Jána a Pavla.
Spievali aj do neba
Už druhý rok po sebe sa koledy ozývali aj Námestovom, tento rok ich mali pod palcom Oravskí pútnici. „Nespievame sami, spievajte s nami," pravidelne vyzývali pár Námestovčanov, ktorí sa pred domom kultúry pristavili.
Keď sa z mikrofónu ozval hlas školáčky Danielky Vrábľovej, ktorá sa na pár chvíľ stala súčasťou mužského zboru, zrazu sa z kina vyrojili desiatky divákov a už spievalo ozaj celé námestie. Pri záverečnej hudobnej bodke sa všetci stíšili a pochytali za ruky, Tichá noc tak zdravil do neba aj tých, ktorí už nie sú medzi nami.

Koledy spojili dve dediny
K Párničanom sa po roku opäť pridali susedia zo Žaškova. Postarali sa aj o hudobný sprievod. Na pódiu kultúrneho domu spievali koledy veľkí i malí folkloristi z oboch dedín, dobrovoľní hasiči aj starosta Párnice Ján Hančiak, v sále sa k nim pridali desiatky obyvateľov. Organizátori pre nich pre istotu pripravili aj texty.
„Na podujatí Slovensko spieva koledy sa mi páči, že spája ľudí z rôznych komunít a generácií, sú tu najmenšie detičky aj seniori. A cezpoľná spolupráca sa takisto cení. Možno na ďalší rok pôjdeme my do Žaškova,“ povedala Párničanka Eva Gracová, ktorá má spievanie kolied pod palcom.
Spev ju sprevádza od kolísky. „Moja mama má 82 rokov a len čo vstane, spieva si. Vždy to tak bolo. Celý advent a Vianoce sa u nás doma spievali koledy. Do desiatich rokov dokonca dvojjazyčne, pretože sme žili pri Komárne. Aj Tichú noc som vedela zaspievať po maďarsky. Bez tejto piesne by sa mi Vianoce nerátali. Páči sa mi aj Daj Boh šťastia tejto zemi a Plesajte všetci ľudia.“

Myšlienka spoločne spievať koledy naprieč celou krajinou nadchla aj Máriu Langovú, kantorku v evanjelickom kostole v Žaškove a vedúcu folklórneho súboru Trnkárik. Jej najobľúbenejšou koledou je Narodil sa Kristus Pán. „Je dôležité, aby sa v predvianočnom čase ľudia stretávali a uchovávali krásne koledy, a to nielen v rámci kostolov, ale aj na verejných podujatiach. Páči sa mi, že sme si aj ako obce vzájomne vypomohli.“
Pre účastníkov podujatia Párničania pripravili aj punč a malé občerstvenie.
Prajme si šťastné a veselé sviatky
Aj Krušetničanov spojili koledy. Organizátorom bola základná škola. „Opäť sú tu Vianoce. Koľko sme prežili a koľko ich ešte prežijeme? Každé boli iné a všetky boli pekné,“ povedala v príhovore riaditeľka Mária Olešová.
„Vianoce sú velebením lásky a oslavou narodenia dieťatka. Stávame sa úprimnejšími, lepšími, citlivejšími. A tak dnes zapojením sa do ďalšieho ročníka spevu slovenských kolied chceme poďakovať za zdravie nás všetkých. Za silu pri prekonávaní chorôb a ťažkých životných situácií. Prajme si, aby sme sa tešili z každého dňa. Prajme si, aby sme mali okolo seba veľa milujúcich ľudí. Prajme si šťastné a veselé sviatky.“
