DOLNÝ KUBÍN. Zo štatistiky, ktoré poskytol riaditeľ Gymnázia P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne, vyplýva, že počet študentov, ktorí pokračujú v štúdiu v zahraničí, narastá.
„Viete, kde je najlepšia slovenská vysoká škola? V Brne,“ položil otázku a zároveň si na ňu odpovedal riaditeľ gymnázia Peter Strežo. Takto odľahčene chcel poukázať na hlavnú adresu dolnokubínskych gymnazistov, ktorí smerujú do Českej republiky.
Primátor Dolného Kubína Ján Prílepok sa stretol s 13-ročnými študentmi osemročného gymnázia a ostal prekvapený z ich budúcich plánov.
„Z 23 detí chcelo ďalej študovať na slovenskej vysokej škole len jedno dievča. Na otázku, prečo chcú ostatní ísť preč, odpovedali, že tam už majú brata, sestru, kamarát tam má sesternicu a podobne,“ povedal primátor.
Prekročenie rubikonu
Fráza prekročenie rubikonu vstúpila do histórie a v prenesenom význame sa používa, keď jednotlivci či skupiny vykonajú nejaký riskantný alebo revolučný čin, a dostanú sa do bodu, odkiaľ niet návratu.
„Podľa mňa sme už prekročili rubikon. Najdesivejšie je, že u nás za Dzurindu ťahali ekonomiku lacné energie a zahraničný kapitál, lacná, ale kvalifikovaná pracovná sila. O kvalifikovanú silu už prichádzame,“ dodal Ján Prílepok.
Čísla nepustia
Riaditeľ gymnázia pridal alarmujúcu štatistiku dolnokubínskeho gymnázia. V školskom roku 2016/17 chcelo študovať na slovenských školách 75 maturantov dolnokubínskeho gymnázia, čo je 88,2 percenta, k našim západným susedom chcelo ísť osem študentov (9,4 percenta), mimo SR a ČR dvaja (2,4).
Uplynulý školský rok 2022/23 bola situácia už iná. Len 63 študentov (75 percent) si vybralo Slovensko, do ČR smerovalo 17 (20,2), štyria žiaci (4,8) do Belgicka a Holandska.
Slovenskí študenti v zahraničí
- Každý piaty slovenský vysokoškolák študuje v zahraničí;
- Od roku 2017 sa počet našich vysokoškolákov v zahraničí drží zhruba na rovnakej úrovni, okolo 32-tisíc študentov;
- Približne 70 percent študentov, ktorí odchádzajú do zahraničia, študujú v Česku. Vlani tam navštevovalo vysoké školy takmer 21-tisíc Slovákov;
- V posledných rokoch sú čoraz obľúbenejšími odbormi informačné a komunikačné technológie, manažment či správa a ekonómia;
- Popularitu si udržuje aj štúdium lekárstva, ktoré v roku 2022 študovalo 2700 Slovákov. Od roku 2001 absolvovalo lekárstvo v Česku takmer päťtisíc Slovákov.
(Inštitút vzdelávacej politiky)
Najhorším bol rok 2020/21, kedy Slovensko volilo iba 44 študentov (66,6 percenta), Českú republiku 19 (28,8) a inú krajinu v zahraničí traja (4,6). Až tretina teda chcela študovať v zahraničí, čo je pre Slovensko veľká strata.
Väčšinou ide o najlepších žiakov, ktorí v zahraničí nielenže vyštudujú, ale domov sa už nevrátia a ostávajú pracovať a žiť mimo Slovenska. Prichádzame tak nielen o mozgy, ale aj o peniaze, pretože Slovensko zaplatilo deväť rokov základnej a štyri strednej školy, zahraničná krajina len päť rokov vysokej školy a získa odborníka.

Majú dobré referencie
Navštívili sme dolnokubínske gymnázium, náhodným výberom sme išli ku maturantom 4. C triedy a oktávy osemročného gymnázia. Pridali sme terciu, čo zodpovedá ôsmej triede základnej školy. Dôvody výberu zahraničnej školy, okrem spomínaných rodinných vzťahov, rozšírila lepšia kvalita vzdelávania a následné uplatnenie.