BOBROV. Dňa 2. 8. 1903 pätnásti občania toho času mesta Bobró (ako bol v maďarčine označovaný Bobrov) podpísali zriaďovaciu listinu OBECNÉHO POVINNÉHO HASIČSKÉHO SPOLKU BOBRÓ.
Od tohto okamihu boli hasiči v našej obci organizovaní. Slovenská hasičská jednota vznikla z takýchto dobrovoľných zborov z Považia, Turca a Oravy až v roku 1922. Tieto základné zložky prešli zmenami názvov od hasičskej jednoty, dobrovoľných hasičských jednotiek, dobrovoľných požiarnych zborov až k dnešným dobrovoľným hasičským zborom.

Počas 120 rokov existencie sa naši hasiči starali v obci nielen o hasenie a zvládanie mimoriadnych udalostí, ale aj o kultúrny a spoločenský život. Boli nápomocní pri organizovaní náboženských podujatí, ako napr. procesie pri príležitosti Nanebovzatej Panny Márie s viac ako 100-ročnou tradíciou.
Nechýbali ani tradičné hasičské zábavy, bály a plesy. Bobrovský dobrovoľný hasičský zbor dal Dobrovoľnej požiarnej ochrane SR aj niekoľko funkcionárov, ako Milan Hulla, ktorý pôsobil ako podpredseda Územného výboru DPO SR Dolný Kubín, Vladimír Mrekaj, ktorý pôsobí ako predseda Územnej organizácie DPO SR a zastupuje Oravu v Sneme DPO SR, a tiež dlhoročný veliteľ a predseda zboru Ján Brtko, po ktorom hrdo nesie svoj názov aj bobrovská hasičská zbrojnica.
V Bobrove vyrastal aj Ján Bodorík, ktorý reprezentoval Slovensko na Majstrovstvách sveta v hasičskom športe v roku 2018 a spolu s družstvom sa v disciplíne požiarny útok stali majstrami sveta. Ako v každom DHZ, aj tu aktivita ide v sínusoide. Boli časy, keď mal zbor viac ako 100 členov a fungovalo súčasne aj päť detských kolektívov.
DHZ Bobrov ma k dnešnému dňu evidovaných 66 členov a 20 mladých hasičov. Za obdobie 120 rokov sa naši členovia stali neodmysliteľnou časťou života v obci – či už pri spomínaných duchovných a spoločensko-kultúrnych podujatiach, ale najmä pri neochvejnej túžbe po pomoci blížnemu, ktorá sa dá jednoducho vyjadriť desiatkami výjazdov.
Týchto bolo len za posledných 10 rokov viac ako štyridsaťpäť a konkrétne išlo o požiare, povodne, veterné kalamity, odstraňovanie osích hniezd, pátracie akcie po nezvestných osobách až po upchaté kanalizácie, do ktorých sa pravidelne zapájame.

Tým, že je obec Bobrov pohraničná, majú naši hasiči veľa aktivít aj v susednom Poľsku, kde pravidelne s poľskými hasičmi cvičíme a zúčastňujeme sa na rôznych spoločenských a kultúrnych udalostiach.
Po zásahovej činnosti medzi naše preferované činnosti patrí aj práca s deťmi, kde sa snažíme vychovať nástupnícku generáciu. Je to však z roka na rok ťažšie, ale my sa nevzdávame. Ak by sme chceli spomenúť len tie najvýznamnejšie udalosti, tak by bol celý jeden hasičský špeciál málo.
Preto tento priestor chceme využiť aj na poďakovanie vedeniam našej obce a to terajšiemu, ale aj minulým, ktoré vždy chápalo potrebu a hlavne prínos hasičov pre našu obec. Osobitne bývalému dlhoročnému starostovi obce Antonovi Grobarčíkovi, bývalému dlhoročnému správcovi našej farnosti Jánovi Kekelákovi, ale aj organizáciám a jednotlivcom, ktorí nás počas celej existencie podporovali a podporujú.
Nesmieme zabudnúť ani na naše rodiny, manželky, priateľky a známe, ktoré nám túto službu tolerujú a niektoré aj podporujú, lebo čas, ktorý míňame na hasičinu, upierame hlavne im. Všetkým veľké ĎAKUJEME.
