NÁMESTOVO. Sára Galčíková si dodnes užíva radosť z hojdačiek, páči sa jej pocit slobody aj vôňa či pohľad na majestátne hory. Keďže takýchto krás už Slovensko ukrýva niekoľko desiatok, rozhodla sa na sociálnych sieťach založiť profil Slovakia Swing, kde zdieľala fotky aj súradnice, aby sa pohojdať v prírode mohli aj iní. Pred rokom zapojila do práce aj brata Alexa, ktorý k nápadu vymyslel jedinečnú aplikáciu.
Počula som, že vo vašej aplikácii má Orava zatiaľ najviac hojdačiek v prírode na celom Slovensku. Ktorá je vaša najobľúbenejšia?
Alex: Stále to udivuje aj mňa. V aplikácii máme nahratých 51 hojdačiek, z toho 20 je na Orave. Možno je to preto, že máme veľa kopcov, alebo ľudia v iných častiach Slovenska preferujú operačný systém iOS, keďže zatiaľ aplikácia funguje len na Androidoch. O čosi menej hojdačiek je v Turci či Banskobystrickom kraji, žijem však v Bratislave a čo viem, v okolí je zatiaľ len jedna. Keby ich bolo viac, rád za nimi pôjdem.
Sára: Jedna z najobľúbenejších hojdačiek na Orave je určite v Zázrivej. Pozerať sa z nej dá rovno na Malú Fatru.
Hojdačky som začala vnímať až počas pandémie, kedy ľudia ostali zavretí doma a začali vyrážať za výletmi do prírody. Priznám sa, že k niektorým som sa pokúšala aj sama vybrať, ale buď už ani neexistovali, alebo som ich vôbec nedokázala nájsť. Kedy učarovali vám?
Sára: Hojdačky som vnímala už pred pandémiou, no je pravda, že dovtedy neboli až tak často vyhľadávané. Rada som za nimi chodila aj s priateľom, bolo príjemné ísť zimnou či letnou prírodou za cieľom s pekným výhľadom. Aj keď treba povedať, že nie vždy, v Novoti je napríklad hojdačka uprostred lesa, na ktorej sa často fotia aj svadobné páry. Je dosť široká, zmestia sa na ňu svadobné šaty, nevesta aj ženích, vie to byť preto pekná a trochu iná spomienka na svadobný deň. Čím však má krajší výhľad, tým je častejšie vyhľadávaná.

Veľmi mi vždy chýbal nejaký zoznam hojdačiek aj s presnými súradnicami, vyhľadávala som ich preto cez fotky a kadejaké účty ľudí, ktorým som písala, nech mi poradia, ako sa k nim dostať. Vždy to bolo niečo v zmysle choď rovno a potom zaboč doľava a inde zas doprava, takže nič zrozumiteľné, neraz som sa po takej inštruktáži hojdačku vôbec nenašla.
Vždy som však tiež túžila po tom, aby mi niekto vyrobil moju vlastnú hojdačku. Keďže nik taký neprichádzal a počas pandémie som ostala doma a nemala som čo robiť, začala som ich vytvárať ja.
Nebolo to vôbec zložité a do pár hodín som mala hotovo. Lano som kúpila za nasporené peniaze, drevo, ktoré som dostala, som nalakovala a tiež som sa doň snažila aj vyryť značku Orava swing, no zistila som, že to nie je plastelína a potrebovala som na to naozaj veľa sily. Kamarátka mi potom radšej požičala gravírovačku. Nájsť sa však dajú nájsť aj jednoduchšie kúsky, niekde som videla už aj hojdačku z pneumatík, alebo vyrobenú len z dosky zo skateboardu.
Prvú sme zavesili na Dedkov chodník, ktorý vedia z Námestova až do Oravskej Jasenice, druhá pribudla vo Vavrečke, bolo tam dokonca aj ohnisko, tak z toho vznikol naozaj pekný priestor. Tretia mala visieť v Bobrove pri otužileckom areáli, ale nakoniec sa to nepodarilo dotiahnuť do konca.
Doma mi však ešte ostali ďalšie dve drevá na hojdačky, ak by som našla pekný priestor, niekde by som ich určite zavesila.
Na sociálnych sieťach ste si potom založili účet Slovakia Swing, kde ste zdieľali fotky, súradnice aj popis rôznych hojdačiek po Slovensku. Na začiatku tohto roka ste do práce zapojili aj svojho brata.
Alex: Sestre napadlo, že by bolo dobré, ak by sa k profilu vytvorila aj aplikácia, kde by ľudia mohli nájsť hojdačky na celom Slovensku. Študoval som robotiku s kybernetikou, ktorá je spojená s programovaním, práve som písal diplomovú prácu a to asi pozná každý študent – zaujímalo ma vtedy všetko možné dookola. Pustil som sa preto do toho.
V článku sa dočítate aj:
- čo v aplikácii dvoch súrodencov nájdete,
- čím plánujú aplikáciu obohatiť,
- či hojdačky osobne kontrolujú,
- prečo hojdačky oblepujú nálepkami.
Najprv to bol len jednoduchý koncept, no neskôr som si povedal, že by bolo fajn, ak by aplikácia ľuďom pomohla, trebárs by sa tam dali pridávať ďalšie hojdačky, alebo by tiež mohli mať ľudia možnosť spätnej väzby, napríklad napísať, ak hojdačku nenašli, alebo bola v už v zlom stave.