DOLNÝ KUBÍN. V priebehu posledných dvoch desaťročí Oravská galéria založila a rozširovala kolekciu novoročeniek, ktorá obsahuje vyše štyristo zbierkových predmetov.
Cieľom bolo zdokumentovať malý, no pozoruhodný umelecký žáner, ktorý má v česko-slovenskom kultúrnom prostredí už pomerne dlhú tradíciu.
S blížiacim sa koncom roka galéria pripravila výstavu, predstavuje prierez zbierkou a tematicky korešponduje s nadchádzajúcim obdobím.
Skratka P. F. v spojení s letopočtom je u nás dobre známa. História novoročeniek v strednej Európe siaha do prvej polovice 19. storočia a súvisí so sekularizáciou.
Novoročenka sa stala nenáboženskou alternatívou vianočného papierového priania a jej rozmanité podoby sa rozvíjali v 20. storočí.

Práve výtvarní umelci boli významnými propagátormi PF-iek a ich výtvarného spracovania. Výstava sa zameriava len na originálne diela, ktoré autori vytvorili v rôznych výtvarných disciplínach, technikách i námetoch. Spája ich zámer zaželať adresátovi šťastný a úspešný nový rok.
Ukazujú dobu
Popri tradičných i hravých prístupoch k novoročnej symbolike sa PF-ka pre viacerých umelcov stáva miniatúrnou projekčnou plochou na vyjadrenie nálad a občianskych postojov v súvislosti s bilancovaním predchádzajúceho roka a novoročnými očakávaniami.
Väčšina umelcov k novoročenke pristupuje ako k autonómnemu výtvarnému dielu. Jej vizuálne riešenie spravidla reflektuje individuálny umelecký program autora.
Grafické listy, kresby, maľby, ale aj trojrozmerné diela v kolekcii pokrývajú časové rozpätie od 60. rokov 20. storočia až po súčasnosť. Zmenou spoločensko-politickej situácie po roku 1968 sa v 70. a 80. rokoch 20. storočia novoročenky stali pre predstaviteľov alternatívnej výtvarnej scény zriedkavou možnosťou prezentácie vlastnej tvorby.

Toto obdobie je na výstave zastúpené len medzerovite, oveľa výraznejšie je zdokumentované obdobie 90. a nultých rokov. Výstava sa sústreďuje predovšetkým na autorov, ktorí sa tomuto žánru venujú dlhodobo. Početnejšie zastúpenie v zbierke umožňuje sledovať kontinuitu a konzistentnosť žánru v rámci ich autorských stratégií. Samostatne sú predstavení aj ďalší autori, od popredných umelcov druhej polovice 20. storočia až po súčasných autorov.
Nové technológie
Do štruktúry zbierky sa premietol jej regionálny charakter s podielom autorov pôsobiacich v Žilinskom kraji. Okrem klasických výtvarných techník viacerí autori využívajú pri tvorbe novoročeniek digitálne technológie.
Z hľadiska zbierky je však dôležitá hmotná podstata jej finálnej podoby. Pozrieť si ju môžete v Koridore Župného domu v Dolnom Kubíne až do 18. februára.

Autor: Dagmar Adamusová, Oravská galéria