ZÁBIEDOVO. Počiatky požiarnej ochrany v obci spadajú ešte do 18. storočia, ale starí Zábiedovčania dlho rozprávali o katastrofálnych požiaroch v obci, ktoré v rokoch 1821, 1822, 1862, 1898, 1922 a 1945 zničili ak nie celú obec, tak aspoň jej veľkú časť.
Obec už v roku 1878 zakúpila prvú hasičskú striekačku a ešte v tom istom roku ju zábiedovskí hasiči naostro vyskúšali pri hasení požiaru v Ústí.
Oficiálny Dobrovoľný hasičský spolok v Zábiedove vznikol 24. 10. 1924. Prípravné práce pri jeho vytvorení urýchlil rozsiahly „veľkonočný“ požiar z roku 1922, ktorému padla za obeť celá Malá strana (zhorelo 16 rodinných domov a 19 hospodárskych stavieb).

Prvým predsedom sa stal Ján Válek, miestopredsedom Štefan Kubáň a jednateľom Martin Bolek. Medzi ďalších zakladajúcich členov patrili Peter Kašťák, Peter Kameník st.,Tomáš Dulla, Jozef Džúr (trubač), Ján Jurášek, Ján Hrnčiarik, Jozef Jurášek st., Matej Kubík, Tomáš Banovčan a Jozef Válek (strojník). Odvtedy hasiči nechýbali pri žiadnych slávnostných ani tragických udalostiach v histórii našej obce.
Prvou veľkou slávnosťou, na ktorej sa hasiči predstavili v plnej paráde, bola posviacka novopostaveného kostola, ktorý vyrástol práve na časti zhoreniska Malej strany a konala sa 28. 6. 1934.
Prvé hasičské skladisko bolo vybudované obcou spolu s obecným domom v roku 1940 až 1942. V roku 1944 hasiči získali prvú motorovú striekačku, na ktorú okrem obce prispeli urbarialisti, štátna správa a Tatranská župa.

Napriek týmto pozitívnym zmenám však už o rok zažili zábiedovskí hasiči nepríjemný pocit beznádeje, keď po sovietskom raketovom útoku povestných „kaťuší“ horiace črepiny zapálili „drevenú dedinu“ a spôsobili rozsiahly požiar, pri ktorom zo 110 domov v obci až 88 ľahlo popolom.
Pripravenosť hasičov častejšie či menej často preverovali rôzne nešťastia aj naďalej. A hasiči opätovne dokazovali opodstatnenie svojej existencie a obetavo vykonávali svoje poslanie pri hasení požiarov, zachraňovaní majetku pred povodňami, hľadaní stratených osôb a pod. napriek tomu, že to nie je zárobková činnosť a jedinou odmenou je dobrý pocit z pomoci blížnemu, v lepšom prípade poďakovanie a uznanie z úst postihnutých nešťastím a vedenia obce.
Medzi príjemnejšie aktivity zboru patrí napríklad pravidelná účasť na hasičských súťažiach, spoluorganizovanie obecných podujatí (Deň rodiny, stavanie mája, ale napríklad aj usporiadateľská činnosť pri návšteve pápeža – dnes už svätého Jána Pavla II. v Levoči v roku 1995).
Dobrovoľný hasičský zbor Zábiedovo dnes ako predseda vedie Lukáš Mišek, ktorý je súčasne veliteľom DHZ-O. Členskú základňu tvorí 36 hasičov a dve hasičky, desať spomedzi nich tvorí aj dobrovoľný hasičský zbor obce.
Technické vybavenie pozostáva zo špeciálneho požiarneho automobilu IVECO CAS 15, protipovodňového vozíka, čerpadiel kalových aj plávajúcich, požiarnych striekačiek, elektrického generátora, motorovej píly, hadicových vedení s príslušenstvom, odevných a ochranných prostriedkov. Veľká pozornosť je venovaná aj odbornej príprave členov.
K dispozícii majú hasiči zrekonštruovanú požiarnu zbrojnicu so zasadacou miestnosťou, ktorá na rok, keď hasiči oslávia 100. výročie vzniku svojej organizácie v obci, oslávi 20. výročie vysviacky – a to všetko pod hasičskou vlajkou vyšitou a posvätenou pred 30 rokmi.

Autor: Ján Banovčan