ŽAŠKOV. Korene histórie hasičstva siahajú do roku 1925.Hlavnú zásluhu na vzniku hasičskej jednoty v obci mal vtedajší učiteľ Ján Kubačka. Prvým veliteľom sa stal Štefan Andris a prvým predsedom Štefan Zvada, vtedajší obchodník. Medzi ďalších členov patril napr. aj Ján Pavolka, ktorý šil aj prvé hasičské uniformy. V čase založenia mal zbor 34 členov.
Prvou požiarnou technikou boli dve ručné striekačky, ktoré zakúpil vtedajší urbár. Jedna vodu samostatne nasávala, do druhej ju bolo treba nalievať. Prvá hasičská budova stála pri Urbárnom dome, druhá u Ondreja Užeka-Krajných.
Nové uniformy sa používali od roku 1950 a v tom období vypukol veľký lesný požiar v Lučivnej. Jedným z členov hasičskej jednoty bol učiteľ, Zoltán Bateľ, ktorý zložil pre hasičský zbor hasičskú hymnu, ktorú neskôr do užívania zhudobnil evanjelický kantor Ondrej Sokol a ktorá sa spieva dodnes na významných hasičských udalostiach v obci.

Neskôr sa hasičský zbor rozšíril aj o ženy, ktoré sa začali zúčastňovať najmä športových súťaží. Vzniklo aj družstvo Plameň, ktoré pracovalo pod vedením Ondreja Langa. Hasičská technika bola obohatená o motorovú striekačku, vozidlo Tatra 805 a neskôr Praga V3S. Tú v roku 1985 nahradila AVIA 31, ktorú hasičskému zboru zakúpilo poľnohospodárske družstvo a ktorá slúži dodnes.
V sedemdesiatych rokoch sa začali vykonávať preventívne prehliadky a intenzívnejšie sa zapájalo aj do hasičských súťaží. Požiarna technika bola v tom období uskladnená v priestoroch kultúrneho domu a tie začali byť pomaly nevyhovujúce.
V osemdesiatych rokoch bola požiarna technika presunutá do skladov poľnohospodárskeho družstva a sústavne bola riešená aj otázka nevyhnutnosti postavenia samostatnej požiarnej zbrojnice. Tá sa doriešila v deväťdesiatych rokoch za starostovania Ondreja Žoviaka. Požiarna zbrojnica bola dostavaná v roku 1998 za výdatnej brigádnickej činnosti dobrovoľných hasičov.
V novom tisícročí sa činnosť a zásahy dobrovoľných hasičov zvyšovali a taktiež na popularite získali súťaže v hasičskom športe. Technika sa postupne obnovovala, napr. v roku 2006 obec odkúpila od hasičského zboru zo Zázrivej cisternové vozidlo CAS 25 a v roku 2015 DHZ Žaškov dostal od ministerstva vnútra Iveco Daily v plnej výbave a tiež protipovodňový balík prvej pomoci, tzv. protipovodňový vozík s príslušenstvom.
V súčasnosti má dobrovoľný hasičský zbor 70 členov. Funkciu predsedu DHZ zastáva Marián Lang, veliteľom DHZ je Miroslav Záň, tajomník je Ivan Dzúrik ml., referent pre prevenciu Jaroslav Bariet a strojník Tomáš Lang. Funkciu pokladníčky zastáva Denisa Záňová a referentom mládeže a žien je Lenka Chmarová.

Členmi výboru sú ešte Zdenka Chmarová a Ivan Javornícky. Revízna komisia pracuje v zložení Peter Chmara, Maroš Lang a Filip Krška. Medzi zaslúžilých a významných členov zboru patria už zosnulí členovia Ján Chovan, Ondrej Krúpa a Milan Zápotočný. Jánovi Chovanovi bolo udelené ocenenie „Zaslúžilý člen DPO SR“ za celoživotnú záslužnú prácu vykonanú v DPO SR. Bol prvým členom DHZ Žaškov, ktorý dostal takéto ocenenie.
V roku 2019 si toto najvyššie vyznamenanie prevzal z rúk prezidenta DPO SR aj Milan Zápotočný za svoju celoživotnú snahu a neoblomnú pomoc hasičskému zboru Žaškov. Okrem najvyšších funkcií zastával posledné roky svojho života funkciu hospodára DHZ Žaškov a zaslúžil sa o príkladnú reprezentáciu hasičstva v obci.
Ondrej Krúpa síce nikdy nezastával vedúce funkcie v hasičskom zbore, no pre jeho oddanosť hasičine patril a dodnes patrí medzi veľké vzory pre všetkých hasičov, ktorí ho poznali. Bol aktívnym členom DHZ Žaškov od roku 1938 až do svojej smrti v roku 2021, čiže krásnych 83 rokov. Veľmi významne sa podieľal napr. aj na stavbe požiarnej zbrojnice v deväťdesiatych rokoch. Za svoju celoživotnú aktívnu činnosť a reprezentovanie zboru si vyslúžil najvyššie ocenenia, stužky a medaily (dokopy bol ocenený trinásťkrát).
K činnosti DHZ Žaškov neodmysliteľne patrí boj proti prírodným živlom – a to nielen proti požiarom, ale aj rôzne pomocné práce na obnovovaní obce po záplavách, silných búrkach, pri hľadaní nezvestných osôb, udržiavaní priechodnosti priepustov či odtokov v obci a iné technické práce.
Okrem svojej hlavnej činnosti sa DHZ venuje aj aktívnemu životu v obci, ako napr. organizovaniu športových či predvádzacích akcií pre deti a mládež v obci, pomáhaní pri udalostiach organizovaných obcou, ako je napr. tradičný žaškovský minimaratón, stavanie mája, turistické prechody, reprezentácia obce na hasičských súťažiach a celkové dvíhanie povedomia o činnosti hasičov v obci.
Neodmysliteľnou súčasťou hasičského života v obci je organizovanie hasičského dňa, ktorý nesie názov „Memoriál Ondreja Sokola.“ Hasiči ho organizujú každý druhý nepárny rok a tento rok to bol už 12. ročník. Hasičským dňom žije celá obec, no napriek tomu sa organizácii a príprave pravidelne venuje len hŕstka stálych členov. Tento rok sa okrem krásneho počasia podarila aj bohatá tombola a o krásne ručne vyrobené trofeje sa „pobilo“ šesť súťažných družstiev v kategórii plameň, päť družstiev v kategórii mužov a len dve súťažné družstvá žien.

Nedá sa opomenúť, že záujem o hasičský šport v obci klesá z roka na rok, snaha o usporadúvanie takýchto akcií je čoraz ťažšia a finančné prostriedky sa škrabkajú len veľmi ťažko. No v duchu motta „Bohu na slávu, blížnemu na pomoc“ celý zbor dobrovoľných hasičov Žaškov verí, že sa o dva roky stretne na Memoriáli Ondreja Sokola v Žaškove opäť a spoločne oslávi výročie 100 rokov založenia DHZ Žaškov, ktoré ich čaká a na ktoré sa už teraz veľmi tešia. Všetci budete srdečne vítaní.
Vode zdar a ohňu pokoj.
Autor: Zdenka Muráňová