NIŽNÁ. S veľkým imperatívom, ktorý vychádzal priamo z názvu programu FS Oravan, začal svoje predstavenie v Dome kultúry v Nižnej dňa 4. novembra 2023 tento jubilujúci kolektív svoju púť. V beznádejne vypredanom hľadisku si našlo miesto takmer 350 divákov z rôznych miest nášho regiónu, ale aj z iných častí kraja, aby si pozreli program, ktorý zniesol tie najprísnejšie kritériá.
FS Oravan si pripomenul 70. výročie vzniku, ale tiež 50. výročie od znovuobnovenia činnosti. V takmer štvorhodinovom programe sa bolo ozaj na čo pozerať.
Už samotný programový bulletin pre divákov napovedal, že program zo žánrového, kompozičného, ale aj technického pohľadu bude veľmi pestrý a zaujímavý.
Mladí adepti pokračujúcej generácie súboru Oravan Miško a Viviena pozvali na pódium Janka Homolu ako jedného z tých, ktorí pri obnovení činnosti súboru v roku 1972 bol.
S veľkým rešpektom otvára kroniku súboru a v skratke približuje udalosti, ktoré táto kniha obsahuje. No bolo by to hádam na veľmi dlhé rozprávanie a tak vo veľmi skrátenej verzii je spomenutý obraz činnosti súboru za celých 50 rokov od roku 1972 až doposiaľ.
Z bohatej programovej štruktúry súboru boli v prvej časti programu ponúknuté divákom tance, ktoré so súborom v 70. – 80. rokoch naštudoval a choreograficky stvárnil jeho dlhoročný externý spolupracovník so SĽUK-u Jaroslav Ševčík. Veľmi zaujímavé boli aj ukážky z repertoáru LH, ktoré sa dotýkali priamo regiónu Nižnej a jej okolia.

Určite pozoruhodné boli aj spomienky na melódie a spevy, ktoré v roku 1974 naspievala ženská spevácka zložka súboru a jej Starý kroj.
To, že v súbore pracovalo celé obdobie 70., 80., ale aj 90. rokov veľa externých umelcov, ktorí prijali angažmán, boli to najmä Š. Antalík, Viliam Litva, M. Hviždak, G. Nikel, A. Kuliková, ale taktiež hudobní skladatelia T. Andrašovan, G. Palka, Jozef Stelzaer, O. Demo či Karol Bella, bolo cítiť a vidieť priamo na javisku v interpretácii tanečnej zložky tohto kolektívu. Tanec Pltnícka rozlúčka bol jeden z prvých tancov v súbore.
A ďalšie pribúdali v rýchlom tempe, pretože scenár programu bolo treba zdokonaliť a hlavne rozšíriť a obohatiť.
V súbore Oravan sa za 50 rokov vystriedalo niekoľko generácií, ktoré pracovali nielen v tanečnej zložke, ale tiež v hudobnej a speváckej. So svojím programom súbor precestoval a prezentoval svoje umenie na mnohých javiskách a scénach doma, ale aj v zahraničí.
Predovšetkým to boli štáty MLR, Poľsko, Čechy, Rakúsko, Chorvátsko, Nórsko, Argentína, NDR, Belgicko, Holandsko, Izrael, ale tiež USA. Samozrejme, veľmi veľa je už aj takých, ktorí, žiaľ, už dnes nie sú medzi nami.
Medzi takých, ktorí v súbore Oravan pracovali cele obdobie činnosti súboru, bol predovšetkým Gusto Socháň či Ľubo Jarolín. Posledne menovaný dlhé roky pracoval ako vedúci súboru či choreograf. Tvoril a značne prispieval k činnosti súboru. Žiaľ, v januári tohto roku nás všetkých náhle opustil.