VYŠNÝ KUBÍN. Poriadne vyostrené vzťahy sú medzi funkcionármi Miestnej organizácie rybárskeho zväzu (MOSRZ) v Dolnom Kubíne a členom, rybárom Marekom Plančom, ktorý už podal trestné oznámenia na rybársku organizáciu, ale aj chovateľa rýb.
Spor sa začal stupňovať, keď Plančo prišiel s analýzou vody z Párnických jazier, podľa ktorej je v nej až šesťstonásobne prekročený limit obsahu chrómu a Štátny veterinárny a potravinový ústav v Dolnom Kubíne jej pridelil z päťstupňovej stupnice piaty, najhorší stupeň. Na základe toho podal Marek Plančo trestné oznámenie.
Rybári sa o jazerá starajú, majú vlastnú analýzu. Podľa nej tam zvýšené množstvo chrómu nie je, zvažujú podanie trestného oznámenia. Úrady sa teraz zaoberajú ďalšími Plančovými trestnými oznámeniami. Podal ich na spoločnosť WOOD&FISH, ktorá prevádzkuje rybníky vo Vyšnom Kubíne, ďalšie na dolnokubínsku MO SRZ.
V článku sa dočítate
- Koľko rýb z Vyšného Kubína kupujú oravskí rybári na zarybňovanie;
- Aký dosah má nelegálny odber na biotop potoka;
- Prečo vyschnutá časť potoka funguje ako pasca na ryby;
- Čo vravia na situáciu ochranári;
- Aký je návrh na vyriešenie problému.
Vody ubúda
„Z Jasenovského potoka berú sto percent vody do vyšnokubínskych rybníkov. Ak by ste si vy zahradili potok, tak do hodiny tam je nielen polícia, ale aj NAKA. Tieto rybníky majú šťastie, že prehradenie je na mieste, kde to nevidno,“ povedal Marek Plančo. „Potok v dĺžke 400 metrov je úplne suchý. Voda sa doň vracia až po tom, ako pretečie cez rybníky.“