ZUBEREC. „S blížiacimi sa sviatkami chce každý z nás upraviť hrob svojich príbuzných, skúsme však pri výzdobe použiť výhradne prírodné materiály ako čečina, vetvičky či konáriky kríkov,“ stojí na ozname dedinky pod Roháčmi. Už druhý rok sa aj takto snažia o cintorín bez plastov.
„Vieme, že sa nám to nikdy nepodarí odstrániť úplne, ale ak sa zlepšíme len o jedno percento, bude to úspech,“ hovorí starosta Zuberca Pavol Šroba. Dodáva, že v podhorskej oblasti predsa ľudia majú možnosť odtrhnúť si čečinu alebo zdvihnúť zo zeme šušku. V rukách takéto remeslo majú od svojich predkov.
Plastové vence a umelé kvetiny sú zakrátko len odpad a už po vlaňajšku ho bolo na hroboch viditeľne menej. Podľa starostu aj v tomto roku ľudia reagujú pozitívne, hovoria, že sa do výzvy určite zapoja aj zvyknú doniesť ukážky svojich prác. „Uvidíme, hodnotiť budeme až po sviatkoch.“
Obec zároveň obyvateľov prosí, aby si odpad z cintorína odniesli domov a vyseparovali do kompostérov, separovaného či komunálneho odpadu.
„Veľmi dobre vieme, že treba prírode pomáhať a podporovať živú výzdobu, ale konečný výber vždy závisí od toho, kto k nám príde,“ hovorí Pavol Herud, majiteľ pohrebnej služby He-Doss. Starší ľudia s minimálnym dôchodkom radšej siahnu po 15-eurovej plastovej ikebane, než by mali za živý veniec platiť dvojnásobok. Rolu hrá aj trvácnosť, plast vydrží až do jari.

Herud zo skúseností hovorí, že mladý človek obyčajne siahne po výzdobe zo živých kvetín, na hroby vzdialenejších príbuzných však kúpi aj tak len plastové vence. Za posledné roky si tiež všíma, že z hrobov postupne mizne aj veľké množstvo rôznorodých ozdôb. Niekto zvykol kedysi kúpiť čosi živé, iný plastové, ďalší rôznofarebné. „Vidieť, že ľudia idú viac do minimalizmu, rodiny sa tak zvyknú poskladať skôr len na jeden väčší veniec alebo košík.“