PÁRNICA. Párnické jazerá vznikli po ťažbe štrku v minulom storočí, materiál vhodný na jeho výrobu tam naplavila rieka Orava. Po vyťažení a spracovaní ostali veľké jamy, ktoré zaplavila voda. Oblasť poskytuje vhodné podmienky pre ryby, vodné aj suchozemské živočíchy, zver a, samozrejme, rybárov.
O plochu veľkú približne 17 hektárov, na ktorej je 22 jazier rôznej veľkosti, sa stará Miestna organizácia Slovenského rybárskeho zväzu (MO SRZ) Dolný Kubín.
Marek Plančo, jeden z jej členov, tvrdí, že obsah chrómu vo vode jazier prekračuje normu až šesťstonásobne. Opiera sa pritom o analýzu, ktorú urobil Štátny veterinárny a potravinový ústav (ŠVPÚ) v Dolnom Kubíne.
Vedenie miestnych rybárov tvrdí opak a tiež sa opiera o analýzu vody.
Zdrojom môže byť skládka priemyselného odpadu
Dve vzorky odobral a ústavu poskytol na analýzu práve Marek Plančo. Dôvodom vraj bol vysoký úhyn rýb na jar.
„Po zime je vždy nejaký úhyn nielen rýb, ale aj zveri. Teraz sa mi zdalo, že bol neprimeraný. Preto som dal urobiť analýzu na arzén, chróm, mangán a fosfor. Podľa nej je vo vode tak vysoký obsah jedovatého chrómu, že ju zaradili do najvyššieho, piateho stupňa znečistenia,“ povedal Plančo.

Tvrdí, že vzorky bral z hladiny, predpokladá, že ťažké kovy klesajú ku dnu a treba odobrať vzorky z hlbšej vody aj zo sedimentov. „Treba skontrolovať obsah ťažkých kovov aj zo starších rýb, dravcov,“ upozornil Plančo.
Zdrojom znečistenia vody v jazerách je podľa neho skládka odpadu z výroby ferozliatin, ktorá patrí medzi veľké envirozáťaže Slovenska. Obsahuje chróm, mangán a ďalšie jedovaté zlúčeniny.
Podozrenie na vyplavovanie látok zo skládky do vody má aj riaditeľ Štátnej ochrany prírody Dušan Karaska. „Skládka je na nevhodnom podloží, na alúviu rieky Orava, na pre vodu priepustných štrkoch. Voda, ktorá prechádza pod touto skládkou, lúhuje z nej rôzne chemické látky.“