NÁMESTOVO. Domov, tak znela tohtoročná téma Slanického ostrova divadla, multižánrového divadelného festivalu, ktorý už štvrtý rok, vždy druhý septembrový týždeň, ovládne hornú Oravu viacerými formami umenia. Cieľom je podporovať rôznorodé kultúry, empatiu i morálne hodnoty.
„Je dôležité vedieť, kde máme domov. Vnímali sme ho ako región, ale aj Slovensko, akú má za sebou históriu, i to, kam sa dnes uberá,“ hovorí organizátor Peter Balcerčík. Témou tiež chceli vyslať k ľuďom signál uistenia, kultivovanosti a slušnosti. Časť programu organizačný tím venoval aj duševnému zdraviu, pretože až vtedy, keď človek v sebe nájde domov a má ho ustálený, vie byť prínosom pre ostatných.
Hoci nosným pilierom ostávajú divadelné predstavenia, návštevníci festivalu môžu tiež zažiť výstavy, diskusie i filmové projekcie. „Každý rok program obmieňame aj v ňom rastieme. Novinkou tohto ročníka bol koncert slovenského rapera Tona S. s kapelou.“ Nový formát zožal medzi ľuďmi úspech, organizátori s ním preto rátajú aj do budúcna.
Každý rok sú súčasťou festivalu, ktorý na Orave nemá obdoby, aj aktivity pre stredoškolákov. Tentokrát mala Stredná odborná škola podnikania a služieb (SOŠ) debatu o duševnom zdraví s IPčkom, internetovou poradňou pre mladých ľudí. Služby psychológov však boli k dispozícii aj návštevníkom festivalu takmer celý víkend. „Neboli sme si týmto bodom istí, ale odozvy študentov sú výborné, pár z nich si dohodlo ďalšie stretnutia. Tešíme sa aj z toho, že sa pomoc nebáli vyhľadať ani dospelí.“

Slanický ostrov divadla však myslel aj na detského diváka, o príbeh O čertovi Kolofónovi z dielne bábkového divadla Morgonrock bol záujem taký veľký, až naň miesta dopĺňali dvakrát.
Rok dobrých správ
Nóvum bolo aj prepojenie festivalu s dizajnérom, grafikom a režisérom Martinom Smatanom. Počas pandémie prepadal beznádeji, negatívne správy sa však snažil vyvážiť dobrými. Každý týždeň počas roka si našiel jednu, ku ktorej vytvoril aj látkový obraz. Rok dobrých správ nájdete počas celého septembra v Dome kultúry v Námestove aj na námestí. Správa o starčekovi, ktorý uštrikoval vlnené svetríky pre tučniaky zasiahnuté únikom ropy do oceánu či o smetiarovi, ktorý zbieral knihy, ktoré ľudia vyhodili a napokon z nich vytvoril knižnicu pre chudobné deti na prízemí svojho domu, vám isto pohladia dušu.