Do súťaže sa môžu zapojiť trojčlenné tímy. Víťazný projekt získa pobyt v Bruseli. Všetky zapojené tímy však nadobudnú cenné skúsenosti, ktorými môžu prispieť k pozitívnym zmenám v spoločnosti, tak ako ich predchodcovia.
Prešli si šikanou, potom proti nej bojovali
Jedným z dlhodobých a najväčších problémov na našich školách je stále šikana. Stretla sa s ňou až tretina žiakov a každý šiesty žiak bol dokonca obeťou šikany. Väčšina z nich sa však o tejto skúsenosti nikdy neodvážila prehovoriť. V rámci výzvy Oravskej rakety sa študentky zo Strednej odbornej školy podnikania a služieb v Námestove rozhodli vytvoriť projekt Treba sa ozvať, prostredníctvom ktorého začali o šikane a jej následkoch hovoriť verejne.
“Prostredníctvom projektu Treba sa ozvať sme na problém šikany a kyberšikany začali upozorňovať nielen žiakov a študentov, ale aj učiteľov, pre ktorých sme vytvorili manuály, ako v prípade šikany postupovať,” hovorí Tatiana Vojtaššáková z iniciatívy Spolu proti šikane.
Projekt pokračoval aj počas pandémie. Namiesto prednášok a workshopov na školách využili potenciál sociálnych sietí a tému šikany otvorili aj v online priestore. Do svojich živých vysielaní pozvali Adelu Vinczeovú či Emmu Müller, ktoré upozornili na vážnosť tohto spoločenského problému a podporili myšlienku projektu. “Projekt sa nám podarilo rozvinúť najmä vďaka výzve Oravskej rakety, kde sme okrem iného zistili, že aj keď sa môže zdať, že na daný problém neexistuje riešenie, určite ho skôr či neskôr nájdeš,” dodáva Tatiana Vojtašáková.

Začali s prvou pomocou, dnes pomáhajú aj sociálne znevýhodneným
Často sa domnievame, že pomáhať znamená robiť veľké činy, avšak už aj malý akt láskavosti, ako je podanie pohára vody je pre niekoho skutočnou pomocou, myslia si zakladatelia občianskeho združenia Oravská pomoc.
“Projekt vznikol z iniciatívy troch študentov Strednej zdravotníckej školy v Dolnom Kubíne, ktorí sa zapojili do výzvy Oravskej rakety. Sme veľmi radi, že ich nadšenie vytrvalo a okrem vzdelávania v oblasti prvej pomoci podávajú pomocnú ruku aj znevýhodneným rodinám na Orave,” vysvetľuje Marek Kapičák z Oravskej rakety.
Organizujú detské tábory, prednášajú o prvej pomoci, zabezpečujú zdravotnícky dozor na verejných podujatiach, ale venujú sa aj pomoci pre spomínané znevýhodnené rodiny, deti či ľudí bez domova. V roku 2021 iniciovali projekt Daruj Vianoce, v rámci ktorého zbierali darčeky a potraviny pre mamičky s deťmi v Azylovom dome v Záskalí. Rada mládeže Žilinského kraja im udelila Cenu za aktívne občianstvo a ľudskosť.

Oravská raketa podporuje študentov
Oravská raketa je občianske združenie, ktorého cieľom je dlhodobá a systematická podpora občianskej angažovanosti, kritického myslenia a vzdelávania oravských žiakov tak, aby konkurovali svetovej špičke. “Je to príležitosť pre študentov naplno využiť svoj potenciál a zmeniť, možno aj verejné veci k lepšiemu,” opisuje Marek Kapičák, jeden zo zakladateľov združenia.
Po pandemickej prestávke prichádza Oravská raketa s novou výzvou, do ktorej sa môžu zapojiť študenti oravských stredných škôl. Stačí mať nápad a chuť pomôcť svojmu okoliu. Veľkou motiváciou je tiež hlavná cena pre víťazný tím, ktorou je výlet do Bruselu.
Každý maximálne 3-členný tím sa musí prihlásiť cez registračný formulár na webe Oravskej rakety najneskôr do 31.10. 2023.