BABÍN. Medveď, kôň, veverička, vlk, ovca, tetrov, kamzík sú od konca augusta súčasťou areálu náučného chodníka deda Siváňa za obecným úradom v Babíne. Vytvorilo ich šesť rezbárov, umiestnili ich na drevené lavičky. Diela sú výsledkom jubilejného XX. medzinárodného rezbárskeho plenéra Návraty k Siváňovcom v Babíne. Motívom boli zvieratá typické pre oravskú prírodu.
„V stálej expozícii ľudového rezbárstva máme už viac ako 150 diel od vyše 50 majstrov zo Slovenska, Poľska a Česka. Sme raritou a z nadregionálneho významu sme sa presunuli do medzinárodného,“ povedal starosta Martin Matys.
Stála externá expozícia deda Siváňa je umiestnená vo verejnom parku, nadväzuje na poľsko slovenský projekt Cesta za vôňou dreva, ktorej účelom bolo zatraktívnenie areálu. Babínu a poľskej Brenne sa podaril jedinečný projekt, ktorý je ukážkový a slúži ako vzor pre ďalších uchádzačov o eurofondy.
Základným cieľom bolo využiť zanedbané priestory v obci, v Babíne to bola zarastená plocha využívaná na čierne skládky odpadu. Samospráva na ňom vybudovala park, v ktorom je spojených viacero oblastí.

Zaoberá sa nielen rezbárstvom, ale nájdete tam aj odkaz na flóru, faunu, má bezbariérový prístup, bylinkový záhon, venuje sa ochrane prírody. Ale má aj moderné prvky, aplikáciu, informácie v braillovom písme pre nevidiacich.
„Dôkazom klimatických zmien je dub letný, ktorý je národný strom Poľska a bežne rastie do nadmorskej výšky 500 metrov. Zasadili sme ho v našej dedine, vo výške 700 metrov, a darí sa mu výborne, už mal aj úrodu žaluďov,“ povedal starosta. Poliaci zasadili lipu malolistú.
