Orava je baštou KDH, na Kysuciach dominuje SMER

Voličské správanie obyvateľov dvoch susediacich regiónov je odlišné.

Vo voľbách rozhodujeme, kto krajinu povedie.Vo voľbách rozhodujeme, kto krajinu povedie. (Zdroj: Martin Pavelek)

ORAVA/KYSUCE. Každý región na Slovensku má svoje špecifiká. Tie sa môžu prejavovať v socio-ekonomických a demografických oblastiach ako napríklad evidovaná miera nezamestnanosti, dostatok pracovných príležitostí, podiel vysokoškolsky vzdelaných ľudí, prevaha segmentov a odvetví, v ktorých ekonomicky aktívne obyvateľstvo pracuje, priemerná výška mesačnej mzdy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozdielna býva miera ne/zaostávania v rámci ukazovateľov súvisiacich s regionálnymi rozdielmi oproti celoštátnej úrovni, natalita, evidovaná miera poklesu alebo rastu počtu obyvateľov a podobne, ale aj v kultúrnych, náboženských, v niektorých regiónoch aj národnostných a jazykových oblastiach.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež O mene hlavnej kontrolórky v Trstenej rozhodol žreb, nie všetkým sa voľba pozdáva Čítajte 

Situáciu dvoch veľmi podobných, ale zároveň veľmi rozdielnych regiónov, Oravy a Kysúc, vysvetľuje politológ Martin Vavruš zo Žilinskej univerzity.

Ako vychádza porovnanie týchto dvoch regiónov?

Ak by sme sa pozerali optikou dát na vyššie uvedené faktory, tak by sme zistili, že región Kysúc, teda okresy Kysucké Nové Mesto a Čadca a región Oravy s okresmi Námestovo, Dolný Kubín a Tvrdošín dosahujú s malými odchýlkami veľmi podobné hodnoty, čo by sa následne malo prejaviť v podobnosti pri voličskom správaní tamojších občanov.

Napriek množstvu spoločného existujú rozdiely vo voličskom správaní medzi týmito dvoma regiónmi, ale aj v rámci jednotlivých regiónov, okresov.

Aká je Orava?

Región Oravy je z celého Slovenska voličsky najsilnejším pre KDH, čo potvrdzujú nielen posledné parlamentné voľby, kedy vo výsledku mimoparlamentné hnutie vyhralo v okrese Námestovo so ziskom 22,3 percent.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež Žena prechádzala na červenú, zrazilo ju nákladné auto Čítajte 

V blížiacich sa parlamentných voľbách sa hnutie bude určite usilovať tento zisk minimálne zopakovať, priestor tu vidím aj na mierny nárast, a to predovšetkým na úkor hnutia OĽaNO, ktoré výsledok z minulých volieb s určitosťou nezopakuje.

Za výraznými ziskami kresťanských demokratov je určite vysoká miera religio-zity obyvateľstva, hodnotová blízkosť tém ako ochrana tradičnej rodiny, ochrana manželstva ako zväzku jedného muža a jednej ženy, ochrana počatia.

Naopak, sú to rázne odmietania snáh o legislatívne ukotvenie registrovaných partnerstiev aj pre osoby rovnakého pohlavia, odmietanie interrupcií, odluka cirkví od štátu a podobne. Táto konfliktná línia na eticko-spoločenských otázkach sa na Orave výrazne prejavuje, z čoho následne ťaží KDH.

SkryťVypnúť reklamu

Stranám pomáhajú osobnosti, má ich aj Orava?

Za výraznými výsledkami KDH stoja aj silné regionálne štruktúry strany a v neposlednom rade personálne obsadenie kandidátnej listiny, spomenul by som neúspešného kandidáta na predsedu Žilinského samosprávneho kraja Igora Janckulíka, ktorý na Orave na seba naviaže značný počet preferenčných hlasov.

Naopak, pri regióne Kysúc, tam tie výsledky budú pre KDH slabšie, ale v celoslovenskom porovnaní nadpriemerné. V regióne Kysúc sa výraznejšie presadzujú strany akcentujúce národný a sociálny pilier politiky, na Orave je dominujúcim pilierom ten kresťanský.

Prečítajte si tiež Motorka na pretekoch zranila tri deti Čítajte 

Z hľadiska mikroregiónov budú taktiež prítomné rozdiely, napríklad z dôvodu miery podielu mestského a vidieckeho obyvateľstva, priemerného veku voliča a podobne. Pripomeniem, že zatiaľ čo v Námestove získalo KDH 22,3 percent, tak v Dolnom Kubíne to bolo 11,6 percent, čiže ani región Oravy nie je až tak úplne homogénny, ako by sa mohlo zdať.

Aký vplyv môže mať županka Erika Jurinová?

Silnú mobilizačnú kampaň na Orave očakávam v rámci regiónu Oravy v prípade trojkoalície OĽaNO + Kresťanská únia + Za ľudí. Líder hnutia OĽaNO spojil preferenčné hlasovanie s voľbou predsedu hnutia, a keďže predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja a volebná líderka trojkoalície Erika Jurinová je práve z Oravy, z okresu Tvrdošín, tak sa to určite prejaví na výsledku trojkoalície, obzvlášť na preferenčných hlasoch pre ňu samotnú.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným MYregiony.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CAD2A na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Predčasné parlamentné voľby 2023

Populisti dokázali využiť zásadné zlyhania štátu.


8
Dobré ráno.

Aký bol prvý rok Ficovej štvrtej vlády?


a 2 ďalší 6
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 747
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 399
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 4 983
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 564
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 736
  6. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 391
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 043
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 817
  1. Martin Fronk: Dolná Strehová nie je len o termálnej vode. Tu sa zrodila Tragédia človeka!
  2. Viktor Pamula: Ako mestská televízia vláde pomáha
  3. Ondřej Havelka: Nahota a fascinující tradice. Kultura a náboženství u Čadského jezera
  4. Otilia Horrocks: Poplach v Smere SD spôsobil Europoslanec p.T. Zdechovský / plus 2 x video/
  5. František Kukura: Konformizmus: Ako si pomaly zradíš dušu a ešte sa pri tom usmievaš
  6. Radko Mačuha: Tak sme si vyštrngali deň pracovného nasadenia.
  7. Jozef Varga: Rusi majú nato dobiť Európu, chcú naspäť veľkú Rus
  8. Anton Kovalčík: Vatikán a iné štáty v Druhej svetovej. Francúzsko.
  1. Janka Bittó Cigániková: Šialený zákon na ochranu kňazov schválený. Od 1. júla ich musia pustiť všade - aj na gynekologické a detské oddelenia 60 426
  2. Jozef Varga: Dvoje kruhy pod očami, bledý ako stena, aj takto dnes vyzerá Fico... 25 660
  3. Jozef Černek: Sprevádzal som Putinovcov – keď zistili, že ich kamoši z Maďarska chcú obsadiť aj Slovensko, stíchli 12 108
  4. Ivan Čáni: Tibor Gašpar a oni – učebnicový „vzor“ morálky, čestnosti, spravodlivosti. 12 107
  5. Ján Valchár: Ukrajinský darček na ruský deň detí (alebo ako spáliť ruskú flotilu zo záhradného domčeka) 11 002
  6. Martin Fronk: Zabudnuté kúpele ožili: Ako dobrovoľníci premenili ruinu na lesný raj 8 458
  7. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy 6 867
  8. Elena Antalová: Pani riaditeľka STVR, to Vy? 5 029
  1. Radko Mačuha: Tak sme si vyštrngali deň pracovného nasadenia.
  2. Věra Tepličková: Viete, kto sú Machaláni?
  3. Radko Mačuha: Bože, asi preto, že je to vzácne?
  4. Věra Tepličková: Keď Eštok nevie, čí je, Danko chce mať pokoj na ceste za stolicou a Fico hrá vabank...
  5. Radko Mačuha: Demilitarizácia Ruska cez joystick.
  6. Radko Mačuha: Veď na východe nič nieje.
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinská komunita na Slovensku a dejiny kultúrnych väzieb
  8. Marcel Rebro: Deň detí bez otcov a s ruskými dronmi nad hlavou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Počas letných prázdnin pravidelne klesá počet cestujúcich v regionálnych vlakoch. ZSSK preto predložila Ministerstvu dopravy SR návrh na dočasné prispôsobenie grafikonu, ktoré by sa týkalo 39 regionálnych liniek.


O rozruch v centre mesta sa v noci postarala partia, ktorá priamo na hlavnej ceste uprostred premávky púšťala ohňostroj.

Popri autách vybuchovala pyrotechnika.


3
Sofia Šeligová a jej babka Emília našli spoločnú vášeň pre kosenie ručnou kosou.

Tvrdé ruské kosy vymenili za rakúšanky.


2
Ján Haspra zachránil MFK Dolný Kubín v tretej lige.

Dolný Kubín sa v predstihu udržal v III. lige Východ.


  1. Martin Fronk: Dolná Strehová nie je len o termálnej vode. Tu sa zrodila Tragédia človeka!
  2. Viktor Pamula: Ako mestská televízia vláde pomáha
  3. Ondřej Havelka: Nahota a fascinující tradice. Kultura a náboženství u Čadského jezera
  4. Otilia Horrocks: Poplach v Smere SD spôsobil Europoslanec p.T. Zdechovský / plus 2 x video/
  5. František Kukura: Konformizmus: Ako si pomaly zradíš dušu a ešte sa pri tom usmievaš
  6. Radko Mačuha: Tak sme si vyštrngali deň pracovného nasadenia.
  7. Jozef Varga: Rusi majú nato dobiť Európu, chcú naspäť veľkú Rus
  8. Anton Kovalčík: Vatikán a iné štáty v Druhej svetovej. Francúzsko.
  1. Janka Bittó Cigániková: Šialený zákon na ochranu kňazov schválený. Od 1. júla ich musia pustiť všade - aj na gynekologické a detské oddelenia 60 426
  2. Jozef Varga: Dvoje kruhy pod očami, bledý ako stena, aj takto dnes vyzerá Fico... 25 660
  3. Jozef Černek: Sprevádzal som Putinovcov – keď zistili, že ich kamoši z Maďarska chcú obsadiť aj Slovensko, stíchli 12 108
  4. Ivan Čáni: Tibor Gašpar a oni – učebnicový „vzor“ morálky, čestnosti, spravodlivosti. 12 107
  5. Ján Valchár: Ukrajinský darček na ruský deň detí (alebo ako spáliť ruskú flotilu zo záhradného domčeka) 11 002
  6. Martin Fronk: Zabudnuté kúpele ožili: Ako dobrovoľníci premenili ruinu na lesný raj 8 458
  7. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy 6 867
  8. Elena Antalová: Pani riaditeľka STVR, to Vy? 5 029
  1. Radko Mačuha: Tak sme si vyštrngali deň pracovného nasadenia.
  2. Věra Tepličková: Viete, kto sú Machaláni?
  3. Radko Mačuha: Bože, asi preto, že je to vzácne?
  4. Věra Tepličková: Keď Eštok nevie, čí je, Danko chce mať pokoj na ceste za stolicou a Fico hrá vabank...
  5. Radko Mačuha: Demilitarizácia Ruska cez joystick.
  6. Radko Mačuha: Veď na východe nič nieje.
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinská komunita na Slovensku a dejiny kultúrnych väzieb
  8. Marcel Rebro: Deň detí bez otcov a s ruskými dronmi nad hlavou

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu