ORAVSKÝ PODZÁMOK. Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava slávnostne sprístupnilo pre verejnosť Veľkú terasu s obnovenou fasádou Archívnej veže a priľahlého múru.
Veľkú terasu Oravského hradu uzatvorili pre návštevníkov z bezpečnostného dôvodu v roku 2017. Veža a priľahlý hradný múr boli v havarijnom stave, opadávajúca omietka ohrozovala ich bezpečnosť. Múzeum začalo s prípravami zámeru na obnovu pamiatky.
Po reštaurátorskom a architektonicko-historickom výskume pristúpili k celkovej obnove a rekonštrukcii originálnej fasádnej maľby Archívnej veže z roku 1545 a časti hradného múru.
„Návštevníci Oravského hradu môžu opäť vidieť nádhernú šablónovú výzdobu s rytou linkou bosáže a v dolnej časti diagonálnu výzdobu, ktorú tvorí kosodĺžniková šachovnica bordovo-červeného sfarbenia,“ povedala riaditeľka múzea Mária Jagnešáková.
Počas obnovy vymenili kamenné okenné parapety, odtokové žľaby, urobili konzerváciu kovových mreží, tiahla a okeníc. Celkové náklady na obnovu a reštaurovanie vo výške 293-tisíc eur múzeum financovalo z vlastných zdrojov, príjmov zo vstupného. Obnovu realizovala firma Bauman stavby, s. r. o., v rámci III. etapy obnovy fasádnych omietok Dolného hradu.
Oravské múzeum investovalo do obnovy a reštaurovania hradu a jeho expozícií od roku 2005 viac ako päť miliónov eur z vlastných zdrojov a rôznych projektov.
Súčasťou otvorenia bola aj výstava veľkoformátových fotografií, ktoré zobrazovali stav a degradáciu pred obnovou, a koncert v Kaplnke sv. Michala v podaní poľského kvinteta soulových a jazzových skladieb z repertoáru úspešnej speváčky Randy Crawford, ktorý sa konal pri príležitosti 155. výročia vzniku Oravského múzea a 70. výročia od poslednej obnovy Oravského hradu.
Archívna veža na Oravskom hrade
Vznikla na mieste nárožnej bašty, ktorej úlohou bolo zaistiť obranu hradu z južného smeru. Predpokladá sa, že obranná stavba stála na pôvodnom mieste už hlboko v stredoveku, keď dnešný dolný hrad pôsobil ako opevnené podhradie. Veža slúžila ako obrana tretej vstupnej brány v období vlády kráľa Mateja Korvína, ktorý dal hrad prestavať. Jej vojenský význam sa znížil, keď vznikla druhá hradná brána s príslušným opevnením za pôsobenia Jána z Dubovca. Počas prestavby za grófa Juraja Turza, kedy vznikla dnešná prvá brána a južný bastión, bola Archívna veža začlenená do súboru budov tretej brány a tento stav trvá až do súčasnosti. Od vzniku Oravského komposesorátu bol v priestoroch Archívnej veže umiestnený archív do roku 1956, potom bol premiestnený najskôr do Žiliny a neskôr do Bytče. Od čias generálnej rekonštrukcie, ktorá prebiehala od roku 1953, slúži Archívna veža ako depozit pre zbierkové predmety Oravského múzea z odboru archeológie.