ORAVA. Koľko je na Slovensku medveďov? Túto otázku si kladie veľa ľudí, presnú odpoveď nevie nik. Čiastočnú poskytla Štúdia odhadu početnosti medveďa hnedého na Slovensku vypracovaná Univerzitou Karlovou (UK) Praha v spolupráci so Štátnou ochranou prírody Slovenskej republiky (ŠOPSR).
Na základe modelovania veľkosti populácie stanovila UK Praha celkový počet našej najväčšej šelmy na 1056, v intervale spoľahlivosti medzi 1012 až 1275 jedincov.
Medveďov vraj nepribudlo
Ako podklad im poslúžili vzorky trusu, srsti, krvi, tkaniva zozbierané v rokoch 2020 až 2021 v chránených krajinných oblastiach a národných parkoch. A práve tu treba hľadať rozdiel medzi tým, čo tvrdia odborníci a čo vravia poľovníci, lesníci, ale aj laická verejnosť.
Podľa mapy, na ktorej sú znázornené miesta odberu vzoriek, je jasné, že na Orave, ich zbierali na veľmi malom území tohto hornatého regiónu.
Na východe, v západnej časti Tatier – Roháčoch, ktoré sú súčasťou Tatranského národného parku, našli približne dvadsať vzoriek.
Na západe, v Národnom parku Malá Fatra, do ktorého patrí len malá časť Zázrivej a časti katastrov Párnice, Istebného, získali približne desať. V CHKO Horná Orava, na Orave zaberá najväčšiu plochu, zozbierali tiež približne desať vzoriek, a to z okolia Oravskej Polhory a hraníc s Poľskom.

Počet vzoriek pritom neznamená počet medveďov, pretože niektoré pochádzali z jedného jedinca, iné sa nedali vyhodnotiť. Podobne sú na tom Kysuce, kde sa počet vzoriek pohybuje okolo čísla tridsať. Zo zverejnených výsledkov nie je možné odhadnúť ani populáciu na území Tatranského národného parku a Národného parku Nízke Tatry, pretože aj odtiaľ je málo vzoriek.
Zoológ NP Malá Fatra Michal Kalaš vysvetlil, prečo vzorky nezbierali z celého územia Oravy, Kysúc a iných oblastí Slovenska, kde je dokázané, že sa medveď vyskytuje. „Zber a vyhodnotenie vzoriek sa týkalo rovnakého územia, na ktorom v rokoch 2013 – 14 robili rovnakú štúdiu. Musíme porovnávať porovnateľné.“