ŠTEFANOV NAD ORAVOU. Lúka vie byť čarovná prírodná lekáreň, nájdete v nej liek na skoro každú boľačku. Že sedmokráska lieči rany, podbeľ suchý kašeľ a veronika zábudlivosť vám ukážu aj Bylinkové básne. Knižka, ktorá vznikla z veľkej vášne oboch rodičov aj šikovnosti detí.
Beáta Bedrichová je živý herbár, bylinky ju zaujímali od mladosti. Rada ich objavovala a skúmala ich účinky. Podporovalo ju v tom aj prostredie, laborantka v lekárni spolu s kolegami pravidelne podľa aktuálnej sezóny obmieňala výstavu liečivých rastlín za sklom výkladu. Z prírody si ich poväčšine nosila sama.
Keď dcéra Júlia dvakrát po sebe vyhrala vedomostnú súťaž v poznávaní byliniek, zhodli sa, že by bolo dobré, ak by aj ostatní vedeli o prírodných zázrakoch, ktoré im neraz rastú rovno pod nosom. Lúka za domom po rodičoch Beáty sa stala ideálnym miestom pre vznik bylinkovej záhrady.
Niektoré liečivé rastliny či stromy tam Bedrichovci našli, iné si dosadili, často dokonca od okolitých pestovateľov. Všetky označili slovenským a latinským názvom aj ich zaradili do príslušnej čeľade. Skontrolovať ich správnosť bol dokonca botanik Vladimír Migra.
Vďaka stolárskym zručnostiam manžela Petra časom do prírodnej lekárne pribudol i jej patrón, stal sa ním František z Assisi. Chrániť má nielen záhradu, ale tiež celú rodinu. „Lúka aj s ukážkami byliniek je dodnes prístupná a otvorená aj pre verejnosť. Robili sme v nej niekoľko prednášok napríklad pre deti, učiteľky či týrané matky,“ približuje Beáta. Pre prerábky aj covid sa život v zázračnom priestore na chvíľku zastavil, v tomto roku by ho chceli znova rozbehnúť.
Dnes má záhrada okolo 30 byliniek. Okrem bežnej sedmokrásky, ktorá dokáže liečiť rany aj prečistiť orgány, túžobníka, ktorý obsahuje acylpyrin a oveľa menej zaťažuje sliznicu, v nej už Bedrichovci mali aj nie tak celkom tradičnú kustovnicu, horec alebo slez.

Beáta rada povzbudzuje ľudí, aby bylinky prišli spoznávať a na prechádzkach ich potom zbierali a sušili. Poliečia sa tak rovno dvakrát a ešte aj ušetria. Dnes už čaj pod dve eurá na pultoch nenájdu. „Rastliny pritom môžu byť účinnou prevenciou pred viacerými ochoreniami, hoci výsledky sa dostavia o čosi neskôr než pri užití tabliet. Ani medikamenty však netreba zaznávať,“ hovorí.
Peter otvára jar
Keby vraj nebolo manželky, Peter by poznal len pár čajov z liečivých byliniek. Jej výklad ho vždy fascinoval, pri prechádzkach prírodou sa jej tak vždy zvykol pýtať, ktorá rastlinka čomu poslúži. „Keďže rýchlo zabúdam, opakovalo sa to takto dokonca niekoľkokrát,“ hovorí s úsmevom. Oveľa viac mu totiž ide tvorba. Píše piesne, skladá hudbu. Mnohí ho môžu poznať z hudobnej skupiny Skalka.