BEŇADOVO. „Beňadovská lúka, tristo míľ široká, do rána mala byť pokosená.
Kosili ju chlapci, švárni to mládenci a ja som za nimi zahrabala,“ také sú slová trochu poupravenej ľudovej piesne.
Predminulú sobotu si ju spievali aj kosci na Beňadovskom rašelinisku, kde rok čo rok pomáhajú prírode i zachovaniu dedičstva starých generácií.
Tradícia ručného kosenia na jednom z najcennejších slatinných rašelinísk na Orave má už skoro desať rokov.
Menšiu skupinku dobrovoľníkov viedla snaha po záchrane, tak ako zvyšné rašeliniská na Orave, aj to v Beňadove je v nepriaznivom stave. Môže za to aj globálna klíma, ale hlavne činnosť človeka, ktorý v snahe zúrodniť pôdu odvodňoval priestor a okolie rašelinísk. Dopomohlo tiež upustenie od bežného hospodárenia.
Pre zachovanie prírodného pokladu je najpodstatnejšie práve kosenie a odstraňovanie náletových drevín. Tie rašelinisko naďalej vysušujú nadmerným vyparovaním, ktoré stromy spôsobujú, keď sa v horúcich letných dňoch potrebujú schladiť. Kosenie výrazne pomáha druhovej pestrosti.

Posolstvom akcie je tiež zachovanie koseckého umenia. „Postupne sa nám vytráca a je dôležité, aby sme podchytili generáciu, ktorá remeslo ešte ovláda, aby ho odovzdala ďalej. Inak to nebude mať kto robiť, takéto informácie nenájdeme v knihách,“ hovorí Ivan Šustr, botanik z Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava (CHKO).
Ostrá kosa
Zaránky, za rosy, tráva sa kosí, sa v známej slovenskej pesničke nespieva nadarmo. Tak ako kedysi, aj teraz prichádzajú prví kosci na lúku už o piatej ráno ešte s východom slnka.
„Nie je to iba o striktnom dodržiavaní tradícií, o takomto čase sa naozaj dobre kosí, je najlepšia klíma aj rosa na tráve,“ vysvetľuje Ivan Šustr.