ORAVSKÝ PODZÁMOK. Počas iných rokov bola v tomto období už hubárska sezóna v plnom prúde. Sociálne siete boli zaplavené nielen plnými košmi, ale aj kuframi či stolmi húb. Niektorí ich nazbierali stovky. Teraz to zatiaľ nehrozí.
Mykológ Oravského múzea Peter Tomáň vysvetlil, že tento rok je špecifický z hľadiska posunutia vegetačného začiatku.
„Hlavne na jar pretrvávali mrazivé noci aj dni, príroda sa zobudila neskôr, niekde až o niekoľko týždňov. K tomu sa pridalo málo snehu a dažďa, čo v kombinácii s viacročným celkovým deficitom vlahy rastlinám neprospieva. A to isté platí u húb.“
Sezóna bude možno krátka
Peter Tomáň povedal, že najskôr sa musí rozrásť podhubie, aby sa mohli potom vytvoriť plodnice. Pršať musí dlhšie obdobie, najlepšie v noci, aby vlaha do zeme vsiakla a neodparila sa hneď počas horúceho dňa.
Vyslovil predpoklad, že po tomto týždni s letnými búrkami sa huby možno objavia, aj keď noci sú stále chladné a rozdiel medzi dennou a nočnou teplotou je aj 20 stupňov, čo nie je dobré.
Oravský mykológ na svojich prechádzkach lesom už našiel aj hríby, ale bolo to na miestach krytých pred slnkom a tam, kde pršalo aspoň lokálne.

Predstavil jeden z možných scenárov tohtoročnej sezóny. „Aj huby si potrebujú splniť rozmnožovaciu povinnosť. Porastú, ale nie dlhodobo, možno panicky vyplodia z týždňa na týždeň a rýchlo skončia.“
Upozornil, že aj také roky bývajú, opakujú sa nepravidelne. Je to podobné ako pri živočíchoch, keď je populačná krivka jeden rok na maxime, iné roky na minime. Ide o prirodzené kolísanie. Keď bolo veľa myší, bolo veľa sov. Minulý rok boli stromy plné jabĺk a sliviek, tento rok ich je málo.