NÁMESTOVO. Energeťáky, vodná fajka, nikotínové vrecúška či zdieľanie fotografií a útoky na sociálnych sieťach. Aj týmto témam sa pred prázdninami venovali účastníci stretnutia na pôde námestovského Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.
Prišli odborníci, učitelia, zástupcovia polície, školského úradu, samosprávy, úradu práce, cirkvi aj mimovládnych organizácií pôsobiacich v okrese Námestovo a Tvrdošín.
Maťove akcie preverujú v Bratislave
Už aj v centre Námestova stojí automat Maťove akcie s nonstop dostupnými energetickými nápojmi s vysokou dávkou kofeínu, extrémne pálivými čipsami, cukríkmi, ktoré majú v zložení upozornenie na neblahý vplyv na činnosť a pozornosť detí.
Vzhľadom na nevhodnosť zloženia týchto produktov koordinátorka ochrany detí pred násilím požiadala o stanovisko Úrad verejného zdravotníctva SR v Bratislave.
Odborníci upozorňujú, že energetické nápoje obsahujú aj 300 miligramov kofeínu, čo sú tri espresso kávy, okrem toho je v nich množstvo cukru. Deti nevedia rozpoznať nebezpečenstvo takýchto výrobkov, ako neskúsení zákazníci môžu užiť privysokú dávku a ľahko dôjde k intoxikácii.
Ide o nový biznis, kde legislatívna regulácia ešte nie je tak prísna, čo je na škodu. Každý výrobok by mal mať jasné pravidlá - kde, za akých podmienok, komu sa môže predávať aj ako má byť zabalený.
Chýbajú vedomosti o zložení produktov
„Teta, my fajčíme len vodnú paru,“ tvrdia deti o vodnej fajke nazývanej shisha. „Bude mu lepšie fungovať pamäť, bude pozornejší a aktívnejší,“ takto neraz odôvodňujú dospelí kúpu energetického nápoja dieťaťu.
Hovorí sa tomu agresívny marketing, ktorý cieli na deti ako na potenciálnych zákazníkov. Platí to aj v prípade Maťových akcií – výrobky majú rôzne príchute, farebný dizajn s kreslenými postavičkami, na mnohé výrobky sa používajú slogany Zlepši si náladu - Dodaj si energiu.
V nikotínových vrecúškach je v nich silná dávka nikotínu, čo je stimulačná látka, ktorá spustí stresovú os, rozbúši srdce, zúži cievy, vyplaví budivý účinok. Vrecúška si žiaci základných škôl zoženú ľahko, hoci od januára 2023 je ich predaj osobám do 18 rokov zakázaný.
Užívanie vrecúšok možno zistiť tak, že sa pozriete dieťaťu do úst, či nemá belavé povlaky medzi hornou alebo dolnou perou a zubami pripomínajúce afty, prípadne je možné použiť domáci nikotínový test. Odborníci odporúčajú robiť kontrolu rozvážne a s dostatočným vysvetlením, aby sa nenarušila dôvera medzi dospelým a dieťaťom.
Čo robiť v prípade kybernetických útokov
Počas prázdnin je dôležité viesť deti k pravidelnému pohybu aj k správnej životospráve.
Niekedy im býva zle, nechutí im jesť – môžu byť za tým šikanózne prejavy kamarátov, ponižujúce slová, vulgarizmy, zosmiešňovanie na sociálnych sieťach. Dôverný vzťah je kľúčový, rodič by sa mal zaujímať, čo dieťa zažilo, čo ho trápi, čo ho štve, nestačí vyplniť deň množstvom aktivít.
Je dôležité deti upozorniť, že čokoľvek verejne zavesia na sociálnu sieť, je majetkom siete a môže to mať negatívny vplyv na ich budúcnosť.
V prípade útokov na sociálnych sieťach je možné obrátiť sa na políciu, vinník musí vedieť, že mu to neprejde ľahko – po podaní trestného oznámenia mnohé útoky skončia, prípadne je možné požiadať aspoň o prešetrenie prípadu – to je právo všeobecnej oznamovacej povinnosti.
V prípade vytvorenia karikatúry osoby a jej zdieľania na sociálnych sieťach je možnosť podať žalobu na ochranu osobnosti a domáhať sa nárokov pre poškodené dobré meno.
Autorka je koordinátorkou ochrany detí pred násilím v územnom obvode Námestovo.
Autor: Eva Murínová