TRSTENÁ. Synagóga, prioritne židovský chrám modlitby, zvykla slúžiť viacerým účelom, mimo iné aj ako dom zhromaždenia. Z tej trstenskej sa v priebehu rokov stal sklad i predajňa obuvi, na hony sa vzdialila pôvodnej funkcii.
Pred troma rokmi jej mesto vrátilo pôvodný účel, teraz má šancu dostať naspäť aj svoj výzor. Stáť to bude asi pol milióna eur.
Ako priblížili architekti Radoslav Kurucz a Ján Potoma z ateliéru A Projekt, história vzniku židovského chrámu v Trstenej siaha až do 19. storočia, kedy miestna komunita Židov využívala na bohoslužby modlitebňu, pravdepodobne v dome jedného z nich.
S pribúdajúcim počtom veriacich už kapacitne nestačila, preto sa okolo roku 1832 začína spomínať nový svätostánok. Na výstavbu malo vtedy prispieť 18 židovských rodín.

Aj keď stavba na pôvodnej ulici Nádražnej, dnes Železničiarov, sa zdá byť dominantou v rade susediacich domov, s pôdorysom 15 krát 12 metrov sa radí k menším synagógam na Slovensku.
Súčasná architektúra chrámu ostala takmer rovnaká ako v minulosti, na prvé pohľad však upúta najmä modrou fasádou, ktorá pôvodná nie je.
V článku sa dozviete aj:
- ako zvykol vyzerať interiér syngóg,
- čo z minulosti ostalo vo vnútorných priestoroch synagógy v Trstenej,
- na čo všetko už trstenský chrám slúžil,
- čo sa zmenilo v synagóge pred troma rokmi,
- čo samospráva našla pri rekonštrukcii priestorov,
- aké zmeny plánujú pri obnove synagógy,
- koľko budú prestavby trvať.
Hlavný vstup do synagógy viedol priamo z ulice. Ženy a deti vstupovali osobitne cez bočné vchody do predsiene po ľavej a pravej strane priečelia, ktoré viedli na schodisko k ženskej galérií po stranách stavby. Oba vstupy dnes nahradili okná.
V strede rímse na priečelí je Davidova hviezda, okno nad ňou je oproti väčšiemu, na opačnej strane chrámu, smeruje na Jeruzalem.