ORAVSKÁ PRIEHRADA. Pochovala päť dedín, zmenila charakter prostredia a dodnes púta pozornosť domácich i cudzích. Najväčšie vodné dielo na Slovensku uviedli do prevádzky 2. mája 1953, sedemdesiat rokov oslávilo dňom otvorených dverí.
Pri tejto príležitosti sprístupnil Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) aj útroby 38 metrov vysokého priehradného múru. Zaujímavosťou je, že to nie je len jednoliata betónová stavba, jeho vnútrajšok tvoria skoro štyri kilometre tunelov aj niekoľko sál na viacerých poschodiach.
Prejsť sa chodbami múru však nie je samozrejmosť, obyčajne tak robia len žiaci základných škôl na hodinách envirovýchovy či fyziky. Takto vo veľkom ho naposledy otvorili pred desiatimi rokmi.

„Na tento deň sme si vybrali trasu, ktorá je vhodná pre starších aj rodiny s deťmi. Záujemci mohli vidieť, ako to vyzerá v priehradnom múre, prešli cez strojovňu mnohých uzáverov a pristavili sa aj pri studni priesakových vôd,“ povedal Miloš Okál, vedúci vodného diela Orava.
Studňa sa nachádza viac ako 40 metrov pod korunou hrádze a zhromažďuje priesakovú vodu z hornej stavby i zrážky z vozovky. Každú sekundu do nej presiakne približne liter vody. Nie je to veľa, pre porovnanie priehrada zadrží až 365 miliónov kubických metrov vody.
Na niekoľkominútovej trase útrobami priehradného múru mohli návštevníci okoštovať aj dva pramene, ktoré vznikli po vrtných prácach pri revízii vodnej stavby v roku 1989.
Minerálna voda sa ľudovo nazýva aj vajcovka, za jej typický zápach môže vyšší obsah síry. Podľa jedného z vodohospodárov je voda dobrá na plodnosť, a preto každý, kto tam robí, má veľa detí.