ZÁZRIVÁ. Na Slovensku je 19 štátnych a deväť súkromných záchranných zariadení pre zranené zákonom chránené živočíchy. Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOPSR) navrhla novú koncepciu fungovania.
Jedným z hlavných pilierov koncepcie je materiálna, personálna a finančná podpora existujúcich záchranných zariadení. Doterajší model financovania sa ukázal ako dlhodobo neudržateľný.
V Zázrivej pomohli tisícom živočíchov
Doteraz dostala záchranná stanica za starostlivosť o zraneného veľkého dravca alebo sovu 3,50 eura, po novom to bude deväť eur za deň.
Pri stredných veľkostiach je zvýšenie z troch na osem, pri vodných vtákoch z troch na deväť, za veľké cicavce dostanú namiesto piatich až 11 eur denne, pri stredne veľkých dostanú namiesto štyroch až desať eur, rovnaké zvýšenie je aj pri veľkých vtákoch.
„Doteraz preplácané sumy zahŕňali iba náklady na krmivo a réžiu. Nové zmluvy so Štátnou ochranou prírody SR aktuálne navýšili preplácané náklady a ich súčasťou je aj možnosť preplatenia personálnych nákladov spojených so starostlivosťou o daného živočícha,“ povedal Metod Macek, riaditeľ Záchrannej stanice a Ekocentra v Zázrivej.

Vysvetlil, že každá dotácia pomôže zlepšiť podmienky na rehabilitáciu zvierat, ale peniaze od štátu nestačia.
„Neuživia nás, preto oslovujeme športovcov, robíme marketingové akcie, snažíme sa získať dotácie, aby sme nemuseli chodiť do inej práce. Popri zamestnaní sa to nedá plnohodnotne, pretože niektoré zranené živočíchy potrebujú starostlivosť nonstop 24 hodín denne.“