KLIN. Štátna ochrana prírody a Inštitút aplikovanej ekológie DAPHNE, ktorý sa dlhodobo venuje záchrane rašelinísk s pomocou medzinárodného tímu vedcov, sa začiatkom mája rozložili v Kline.
V jednom z najväčších vrchovísk na Slovensku odobrali vzorky z pôdy (rašeliny) pomocou špeciálne navrhnutých sond. Výskum má zlepšiť jeho stav.
Projekt Ekohydrologická obnova rašelinísk v Karpatoch odštartoval už vlani. Ako priblížil Ivan Šustr, botanik z Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava (CHKO), ide o výskum 1dvanástich rašelinísk na území Slovenska.
„Analyzujeme rašelinu a ostatné rastlinstvo, meriame hĺbku rašeliniska aj hladinu podzemnej vody či zisťujeme hydrologické pomery v okolí,“ povedal.
Takýto výskum vie odhaliť aj spôsob jeho vzniku. „Vieme, že každý rok pribudne jeden milimeter rašeliny, v najhlbšom mieste malo rašelinisko viac ako štyri metre, zatiaľ sa teda dá usúdiť, že má viac ako 4000 rokov.“ Z jednotlivých vrstiev sa dá vyčítať, aké rastliny tam rástli, dokonca v jeho širšom okolí.
Ochranári tiež dostanú informácie o tom, ako sa správa podzemná voda, aké sú jej výkyvy, ale tiež aká je distribúcia zrážok, ako dlho v rašelinisku vydržia, či ako rýchlo poklesnú.
„Všetko sú to podstatné vedomosti, ktoré nám ukážu, v akom stave rašelinisko je, čo všetko môžeme zachrániť a vôbec, ako sa k nemu máme správať,“ vysvetľuje Šustr.
Klinské rašelinisko
Klinské rašelinisko radíme medzi vrchoviská nelesného typu. Nachádza sa neďaleko obce Klin, zákonom chránené je od roku 1967 a má rozlohu 15,3 ha. Centrálna časť rašeliniska je zásobovaná hlavne zrážkovou vodou, no obrovský význam má pre rašelinisko aj podzemná voda. Nájdeme tu rôzne druhy machov – najmä rašelinníky, vzácne rastliny ako andromédku sivolistú, brusnicu barinnú či páperník pošvatý. Zo živočíchov je to vzácny motýľ žltáčik čučoriedkový, viaceré druhy plazov či vážok.
Podľa botanika ešte sami nevedia, aké závery výskumy nakoniec prinesú. Už teraz však vedia s určitosťou povedať, že Klinské rašelinisko je v nepriaznivom stave, keďže ho dlhodobo ovplyvňujú negatívne zásahy človeka.