Na Zobor vyšli pospiatky, preslávil ich Horror. Trampi to spolu ťahajú už pol storočia

Najstaršia trampská osada Oravy jubiluje.

Prvý totem T.O. Salamandra, Plávikovo 1974.Prvý totem T.O. Salamandra, Plávikovo 1974. (Zdroj: archív T. O. Salamandra)
Načítavam video...

DOLNÝ KUBÍN. Schyľovalo sa k vojne. Rozhodujúca bitka mala prisúdiť teritoriálnu nadvládu jednému zo znepriatelených kmeňov.

Kopec, na ktorom sa do seba pustili, bol strategickým miestom oddávna. Už ľud doby medenej postavil na Trninách hradisko, aby sa bránil pred nepriateľmi. V roku 1966 ho pripomínali len príležitostné archeologické nálezy, pod vŕškom sa rozrastalo mesto a novodobí náčelníci práve určili: bojuje sa bez zbraní, len holými rukami.

Vyrovnanosť síl zabezpečila paradoxne nevyváženosť súperiacich strán. „Nazbierali sme sa približne päťdesiati mestskí chalani z nového Bysterca proti starým Bysterčanom, oni boli, chudáci, asi jedenásti,“ spomína František Bekeš, účastník bitky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Kiowovia boli tretiaci učni a my, Apači, šiestaci zo základky. Keď sme sa piati na jedného zavesili, nemali šancu. Šlo o pologrécko-rímske zápasenie, nedávali sme si do zubov ako vo filmových kovbojkách. Trniny sme vybojovali proti Kiowom, ale potom nás vyťali Pragováci.“

Odplatu vtedy neriešili, už nebola podstatná. Hra na indiánov totiž zažala iskru v srdciach chlapcov, ktorú rozdúchali rodokapsy, filmy o Vinnetouovi, verneovky, knihy Londona, Setona a ďalších. Oheň v nich sa napokon rokmi definitívne rozhorel tak, že prehlušil i zapaľujúce sa lýtka, a stal sa živnou pôdou pre vznik prvej oravskej trampskej osady.

Stalo sa tak v piatok 6. apríla 1973 v Dolnom Kubíne v reštaurácii Družba (dnes krčma Kováč). Spúšťačom bol František Patočka, ktorý sa do mesta prisťahoval z Čiech. Medzi kubínskych rovesníkov priniesol zážitky z domova, predovšetkým z trampskej osady Toulavci, kde bol známy ako Grizly. U našincov sa jeho prezývka neujala, dostal novú: Hučka.

SkryťVypnúť reklamu
Z regiónu: Orava má svoju učiteľku Slovenska Čítajte 

Medzi ôsmich zakladateľov Salamandry patrili aj niekdajší indiánski bojovníci, teraz už devätnásťroční František Bekeš a bratia Šulejovci. Bohuš Kováčik mal dvadsaťtri a bol najstarší. Ako najskúsenejšieho zálesáka v partii ho jednohlasne zvolili za šerifa a z tejto funkcie vyplynula i jeho nové meno Sheriff.

Flekom prvých táborákov sa stala lokalita Biela skala na Trninách, základňou osady Sheriffova chata na Plávikove pod Kubínskou hoľou. Tá bola dejiskom výročných ohňov i bežných slezín, tu končili niektoré vandre.

V noci je väčšia zábava

„Vandrovali sme tak často, ako sa dalo. Aspoň raz do roka bol dlhý veľký vander. Krátke jedno-dvojdňovky sme dali hocikedy cez víkend,“ povedal Sheriff a dodal, že ich výlety vznikali spontánne a neplánovane. „V piatok večer sme sa stretli napríklad v Kopačke a povedali: poďme na Choč. Každý si šiel domov po veci, a vyrazili sme. V noci. Lebo vtedy bol pokoj, väčšia zábava a úplne iná atmosféra.“

SkryťVypnúť reklamu

V jednu zo sobôt si odbehli len tak na Šíp. Do vrcholovej knihy nejakí Česi napísali: „Severojižním pilířem jme vystoupali na Šíp. Bylo to těžké!“ Donald najprv na jeden z listov zvečnil salamandru. So šerifom obaja pekne kreslili. „Hneď tam dorobili kreslený vtip s textom: Aj my sme vyšli severojužným pilierom, bolo to veľmi náročné, šli sme v plutvách,“ smeje sa Mravec.

Iba pár mesiacov od založenia podnikla Salamandra deväťdňový vander do Slovenského raja. Neskôr si dopriala dlhý slnečný kúpeľ na Počúvadle či hrebeňovku Tatier. S pribúdajúcimi skúsenosťami sa čoraz viac rozširoval okruh, pestrosť aj náročnosť túr.

Načítavam video...

Stavme sa, že

Koniec 70. rokov bol na Slovensku zlatým vekom trampingu. V Dolnom Kubíne i na celej Orave vznikali ďalšie nové osady. Salamandra sa rozrastala o desiatky nových členov. Postupne sa k nej pridali Bocman, Tato, Qakin, Štolva, Flipper, Bosso a mnohí ďalší.

„S Bossom sa môže staviť ktokoľvek o čokoľvek, vždycky vyhrá, a on prehrá,“ prezradil o trampovi Dušanovi Farbákovi šerif.

Mravec pritakáva, tiež nad ním viackrát zvíťazil. Na Trninách sa raz Bosso pochytil s Donaldom čosi o futbale. Hoci bol 7. apríl, snežilo a bolo nepríjemné počasie. Zrazu Bosso vyhlásil: „Stavím sa, že ak to nie je pravda, tak si holou riťou na peň sadnem.“ Tak sedel. V kuloároch sa hovorí, že je pri tom zvečnený na jednej z fotiek.

Zanechali stopu

Podobné beťárstva sú pre Salamandru typické. Slávnostné potlachy si jej osadníci bežne spestrovali žartovnými aktivitami. Súťažili v lukostreľbe, hode oštepom, ale aj hode pierkom, či zelenou sedmou do diaľky.

Intenzívne žili vtipnými divadelnými, prevažne improvizovanými scénkami a hudbou. Zo žartu založili spevokol. Pri ohnisku nechýbali gitary, zneli piesne od Quintetu, Greenhorns, Nedvědov až po Olympik, Elán, Prúdy. V určitom štádiu večera pravidelne prichádzalo na ľudovky a pop. Hudobné nástroje neskôr doplnila basa a akýmsi prirodzeným vývojom vznikla na jar 1983 kapela Ladiči.

„Na hudobných festivaloch sme zanechali stopu a sme aj na prvej country platni, čo vyšla na Slovensku,“ informuje Donald, ktorý hral v skupine na banjo a gitaru a je autorom všetkých textov.

Napísali sme: Na Skorušine stretol Francúzku, hľadala medvedie stopy Čítajte 

Ako jedni z mála mali trampi zo Salamandry originálne vlastné pesničky. Pri opakovanej účasti na celoslovenskom festivale Zaprášenými Cestami sa Ladiči stali laureátmi festivalu, dostali ceny v autorskej aj interpretačnej súťaži. Boli časy, keď z rádia sem tam zazneli aj ich skladby, najmä Horror.

Nie všetci členovia kapely boli aj členmi osady. „Salamandra sa pretransformovala z dogmatickej trampskej osady starého razenia na oveľa voľnejšiu, ktorá príliš nedodržiavala tradície, a už sa nebazírovalo na tom, či máte domovenku alebo nie. To sme sa už len tak dráždili, hlavne ak sme mali v sebe päť pív, štýlom: ty ešte nie si náš,“ vysvetlil Donald.

„Veď tí ľudia s nami žili, vyznávali rovnaký štýl, a niektorí mali za sebou viac akcií, podujatí a nápadov ako kmeňoví. Držali tú vlajku, tú myšlienku, s nami vlastne až do dnešných čias, kedy má domovenku asi len polovica a zvyšok už sú mladší, aj o dvadsať rokov.“

Napríklad sólový spevák Ladičov Ján Moľa alias Zrzo bol podľa Sheriffa silným podnetným ťahúňom pre Salamandru, ako dobrý muzikant, zabávač a parťák, ktorý vymýšľal rôzne akcie, hoci patril do inej osady: T. O. Tri Kríže.

Dobrodružná plavba

Salamandra výrazne rozšírila svoje rady a aj paletu športových aktivít. K vysokohorskej turistike a túlaniu sa prírodou pribudlo horolezectvo, futbal, bežkovanie, horská cyklistika a vodáctvo.

„Nevedeli sme, čo s deckami, a niečo sme im chceli ukázať. Tak sme s nimi nasadli do člnkov a vyhlásili dobrodružnú výpravu,“ povedal Bocman a dodal, že ako otcovia mali, samozrejme, cieľové miesto vytypované dopredu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným MYregiony.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C9S59 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 598
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 587
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 776
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 086
  1. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  2. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  3. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  4. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  5. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  6. Julius Kravjar: Kandidáti
  7. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 69. /
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 152
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 672
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 631
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 757
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 120
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 11 096
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 7 759
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Myšlienka behu okolo kostolov vznikla počas covidu.

Podujatia, turistické akcie, kiná, múzeá aj výstavy.


Oravskú Jasenicu čaká náročná jar.

Predseda klubu verí, že sa zachráni dorast i muži.


Oravská Lesná prehrala prvý semifinálový zápas s Kláštorom pod Znievom 2:3.

O tretie miesto si zahrá Oravská Lesná A a Námestovo.


Lemmy Kilmister a jeho Motörhead bol skutočnou legendou rock&rollu s obrovským zástupom fanúšikov. Po jeho smrti vznikla veľká diera, ktorá našťastie bola rýchlo zaplnená.


  1. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  2. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  3. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  4. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  5. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  6. Julius Kravjar: Kandidáti
  7. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 69. /
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 152
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 672
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 631
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 757
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 120
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 11 096
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 7 759
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu