TRSTENÁ. „História nie je nudný predmet, ukrýva poučenie, poznanie aj osudy ľudí, no je dôležité, ako sa ľuďom podá,“ hovorí mestský historik Marek Ďurčo. Hoci jeho najobľúbenejšou epochou dejín je stredovek, aktuálne väčšinu času venuje skúmaniu Trstenej. S úsmevom hovorí, že aj keby mal pred sebou ešte ďalšie tri životy, nedokáže naplno preskúmať všetky taje mesta.
Priblížiť sa ich však Trstenčanom snaží cez články mestských novín aj prednášky, ktoré počas roka pravidelne organizuje. Zaslúžil sa tiež o vydanie novej mestskej monografie, prvú časť mesto plánuje vydať koncom mája. Trstenčania v nej nájdu aj písomný unikát – najstaršiu žiadosť s pečaťou mesta písanú v dobovej slovenčine z konca 16. storočia.
Láska Mareka Ďurča k histórii sa rodila v rodinnom prostredí. Rád sa stretával so staršou generáciou, načúval ich príbehom, alebo si len tak prezeral zažltnuté fotografie. V bádaní po minulosti ho podporovali blízki, no najmä učiteľka na strednej škole.

Po gymnáziu v Trenčíne sa vybral študovať archívnictvo a pomocné vedy historické. „Dnes je tento odbor doplnený ešte aj o muzeológiu. Paradoxne, teraz sa mi darí napĺňať každú jednu jeho časť,“ hovorí Ďurčo. Doktorát si dorábal na univerzite v Ružomberku a po škole pracoval vo viacerých pamäťových inštitúciách. Do Trstenej sa dostal pred 13 rokmi.
Malé oravské mestečko mu učarovalo hneď na prvý pohľad, rovnako pozitívny vzťah má k nemu dodnes. „Vďaka manželke, ktorá odtiaľto pochádza, som spoznal krásu Trstenej aj miestnych ľudí a cez nich aj krásu dejín mesta.“ Dnes je z neho mestský kronikár a historik, sprevádza však ľudí aj po novootvorenom múzeu vo Vilčekovej kúrii, informuje turistov o ďalších atrakciách v regióne.