VAVREČKA. Traduje sa, že v 17. storočí stál pri toku Bielej Oravy skoro na konci dnešnej Vavrečky mlyn, ktorý patril Romanovi Vavreckému. Vavrečania preto dodnes nepovedia lokalite inak než Starý mlyn.
V blízkosti bola aj vtedajšia jediná spojnica medzi Vavrečkou a Ťapešovom aj s mostom cez rieku. Neskôr ho v druhej svetovej vojne zničili Nemci a ostal taký dodnes.
Keď tadiaľ v roku 1897 prechádzal Ignác Hrkel aj s vozom plným tovaru, kone sa splašili, náklad sa prevrátil a muž na mieste zahynul. Deti na otcovu pamiatku postavili pri Starom mlyne kamenný kríž s menom aj rokom tragickej udalosti.
Časom ľudia na tragédiu zabudli a aj vďaka stromom či vrbinám sa stalo miesto dobrou skrýšou pre čiernu skládku.

„Moja stará mama Anna Kasanová ku krížu často chodievala a vždy sa hnevala, že je miesto celé zarastené a nik tam nepríde ani len zapáliť sviečku alebo sa pomodliť,“ hovorí vnuk Jakub Kasan mladší.
Keď pred ôsmimi rokmi zomrela, o miesto sa začala starať jej nevesta Elena, Jakubova mama. Spolu so synom vyrobili a osadili okolo kríža nový kovaný plot, upravili okolie aj zasadili kvetinový záhon.
Farebný mlyn
„Skládka v okolí však stále rástla, napriek tomu, že odpad z nej už raz obec vyvážala. Keďže ma to hnevalo, chytil som sa prác ja,“ povedal Kasan. Asi pred tromi rokmi odstránil smetisko, na ktorom bolo len odhadom približne 40 tatier odpadu, a celý terén zarovnal.