ORAVA. V troch oravských okresoch sa vlani nachádzalo vyše päťsto zariadení starostlivosti o ľudské telo, z toho 186 kaderníctiev a holičstiev, 94 kozmetických centier a 81 prevádzok, ktoré sa venujú nechtovému dizajnu, manikúre aj pedikúre.
Masáže poskytovalo dovedna 41 salónov. Sáun bolo 20, solárií 15 a tetovacích štúdii šesť. Informácie uvádza Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Dolnom Kubíne (RÚVZ) vo výročnej správe o činnosti za rok 2022.
Krášliť sa však Oravci nechodia len do oficiálnych prevádzok, vyberať si môžu aj zo širokej škály služieb podomových neregistrovaných salónov.
Dostať sa k nim vedia cez odporúčania okolia či sociálne siete a láka ich najmä nižšia cena, skorší termín či kratšia vzdialenosť.

Nižšia cena zaujala aj Tomáša Skurčáka a na každomesačné strihanie sa objednal k holičovi do garáže.
„Zaplatil som síce len sedem eur, ale vyzeralo to tak, že budem nasledujúce dni chodiť s čiapkou na hlave, tak zle som vyzeral,“ hovorí so smiechom. Odvtedy si radšej priplatí o desať eur viac a zájde k oficiálnemu barberovi.
Natália Farská rada navštívi aj čierne salóny, ak je s ich službami spokojná.
„Na termín sa nemusím objednať mesiac dopredu a majiteľka ma obyčajne vezme hneď, nemusím čakať s ďalšími piatimi zákazníkmi,“ hovorí.