Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Goralský klobúčik si suverénne vybojoval Štefan Svitko

Po vlaňajšej skvelých pretekov ožila Suchá Hora špičkovým motokrosom aj tentoraz. Počas uplynulého víkendu sa v tejto prihraničnej obci uskutočnil 2. ročník súťaže O goralský klobúčik.

I keď podujatie nebolo zaradené do seriálu medzinárodných majstrovstiev SR, na kvalite to vôbec neubralo. V Suchej Hore znova jazdili najlepší terénni jazdci Česka, Poľska a Slovenska.
Organizátori pretekov presunuli súťaž do nového areálu, ktorí je bližšie k obci. Postavili aj novú trať, ktorú okorenili viacerými nebezpečnými miestami. Diváci si tak mohli vychutnať pohľad na vysoko skákajúcich jazdcov, alebo nebezpečné predbiehanie v zákrutach. Celkovo trať merala okolo 2 km a jazdilo sa 15 minút plus jedno kolo.

V sobotu na trať však prví vybehli jazdci na horských bicyklov, ktorých súťaž bola do programu podujatia zaradená prvýkrát. Po nich nasledovali súťaže terénnych motocyklov s nižšími kubatúrami a sobotňajší program vyvrcholil pretekmi bez rozdielu kubatúry. Medzi juniormi a amatérmi boli najrýchlejší poľskí reprezentanti, ktorých sa v Suchej Hore zišlo neúrekom. Podľa predpokladov profesionálom kraľoval niekoľkonásobný majster Slovenska zo Žaškova Štefan Svitko, ktorý v sobotu vytvoril aj rekord, keď jedno kolo absolvoval za 1 minútu a 24 sekúnd. Chýbali však najväčšie hviezdy a tak si mladý Žaškovčan poľahky vyjazdil prvenstvo.

6. Pavol Ballo, Žaškov
Vyvrcholením víkendovej športovej akcie v Suchej Hore bol nedeľňajší program. Jeho zlatým klincom bola súťaž O goralský klobúčik, kde sa bojovalo o bohaté finančné odmeny. Očakávala sa aj veľmi kvalitné obsadenie, ale nakoniec najväčší favoriti na Oravu neprišli. Chýbal aj vlaňajší víťaz a bývalý majster sveta Jaroslav Katriňák, ktorý mal najviac potrápiť Štefana Svitka.
O goralský klobúčik sa súťažilo systémom 15 minút plus jedno kolo. Súťaž odštartovala kvalifikáciou, ktorú podľa očakávania suverénne vyhral mladý Žaškovčan. Do cieľa ako druhý prišiel Daniel Kristofčák z Nižnej a tretí bol Marián Šprlák zo Suchej Hory. Aj v obidvoch finálových jazdách Štefan Svitko suverénne triumfoval a zaslúžene sa stal celkovým víťazom podujatia. Ďalšie prvenstvo si tento slovenský reprezentant vybojoval v skokoch do diaľky, tretí bol len v exhibičnej súťaži – jazda na zadnom kolese.