„Išlo mi o to, aby bol podchytený potenciál, ktorý sa v obci nachádza. V úzkej spolupráci s obecným zastupiteľstvom a ďalšími občanmi, folklórnou skupinou Grúň i s miestnym druž stvom sme pripravili koncepciu festivalu, ktorý prerástol počas piatich ročníkov do celoštátnej a medzinárodnej prezentácie folklórnych podôb valašskej kultúry a zvykoslovných prejavov,“ hovorí Miroslav Žabenský, riaditeľ Oravského osvetového strediska.
Piaty ročník Bačovských dní v sebe spojil viacero podôb a viacero druhov aktivít. Zo sobotňajších programov zaujal večerný program českého folklórneho súboru Vlčnovjan z Vlčnova, nazývajúci sa i perlou Slovácka, ktorý má podľa M. Žabenského jeden z najkrajších krojov a jeden najzachovalejších folklórnych prejavov. Rovnakú divácku pozornosť získal aj folklórny súbor Liptov z Ružomberka.
Tvorivé dielne tradičných ľudových remesiel zamerané na textil a batikovanie oslovili najmä domáce deti. Prišli aj ľudoví tvorcovia z Vlčnova a prezentovali tu výrobky z paličkovanej čipky a dekoratívnych predmetov.
V sobotu boli otvorené tri výstavy – výstava ručných prác žien z obce, výstava Klubu výtvarníkov pri OOS. Najväčšiu divácku pozornosť získala výstava monumentálnych plastík z Medzinárodného rezbárskeho plenéra Návraty k Siváňovi, na ktorej sa prezentovalo 13 rezbárov zo Slovenska a Poľska. Niektoré z 25 plastík presahovali výšku dva a pol metra.
Z nedeľných programov zaujal Tradičný Malatinský jarmok, ktorý sa od ostatných festivalov líšil tým, že ponúkal len ľudové výrobky dvadsiatich piatich ľudo- vých tvorcov zo Slovenska, Čiech a Poľska. Popoludnie patrilo scénickému programu s názvom Pastierska nálada, v ktorom sa po piatich rokoch odmlčania predstavila domáca folklórna skupina Grúň, folklórna skupina Javorník z Lúk pod Makytou, prezentujúca hru na veľkom množstve ľudových hudobných nástrojov, z ktorých zaujali najmä päť až šesťmetrové trombity. Predstavila sa detská gajdošská ľudová hudba Goluska z Oravskej Polhory so známym gajdošom Petrom Matisom, FS Vlčnovjan z Vlčnova a záver patril goralským tancom zo Suchej hory a Hladovky v podaní FS Skorušina z Liesku. Veľký divácky záujem zaznamenáva Súťaž v plieskaní bičom a Súťaž o najchutnejšie výrobky z ovčieho mlieka. Nedeľných programov sa zúčastnilo okolo tri a pol tisíca návštevníkov, čo je neklamným znakom, že organizátorom podujatia sa darí napĺňať cieľ - prezentovať dolnú Oravu ako mikroregión cestovného ruchu.