Klobúk dole pred všetkými, ktorí sa pričinili o jeho organizáciu,“ povedal pre Našu Oravu 23-ročný Michal z Bratislavy, jeden z účastníkov jubilejného 15. ročníka gospelového festivalu Verím Pane, ktorý sa skončil uplynulú nedeľu v centre Bielej Oravy. Ako ďalej uviedol, v Námestove a celkovo na Orave je po prvýkrát. „Myslel som si, že je to nejaký stratený kút niekde na severe Slovenska. Týždeň, čo som tu strávil, má však oslovil viac, ako všetky dovolenky s rodičmi či priateľmi mimo Slovenska,“ reagoval na našu otázku, ako sa mu na Orave páčilo. Z čoho bol ale uchvátený najviac? „Určite zo samotného festivalu. Jednoducho, vytvoriť festival s rodinnou a priateľskou atmosférou sa nepodarí každému,“ pripomenul.
Zmysel a cieľ festivalu je jasný a pevný
Cieľom hudobného festivalu Verím Pane, ktorý vznikol v roku 1990 v Horných Kočkovciach, bolo v jeho začiatkoch objavovať a prezentovať hudobníkov z oblasti modernej hudby z celého Slovenska. Postupne sa však rozvinul na najväčší celoslovenský nesúťažný gospelový festival a má svoje pevné a nezastupiteľné miesto na slovenskej kultúrnej scéne. „Myšlienka festivalu je každý rok iná. Základ, ale ostáva vždy rovnaký. Aj keby sa všetci na hlavu postavili, ten náš „tam hore“ nad nami neustále bdie a pomôže nám v každej situácii. Na to by sme mali všetci pamätať a nezabúdať,“ povedal jeden z hlavných organizátorov vdp. Juraj Drobný. Nielen on, ale aj ostatní potvrdili, že „ten kolega“ naozaj nespí, ale pevne dbá o takmer bezchybný priebeh festivalu. „Jediné, čo sa mi na tomto festivale nepáči je to, že sa občas nájdu mladí ľudia, ktorí nám nerobia v meste dobre meno a všetky naše plagáty a informačné tabule zvesujú alebo ničia,“ doplnila slová Juraja členka užšieho organizačného tímu a vedúca Katolíckej jednoty Slovenska v Námestove Daniela Kadlubová.
Tvorivé dielne slávili úspech u všetkých
Od utorka do nedele sa Námestovo zmenilo na mesto mladých. Účastníci festivalu sa mohli zapojiť do jednej z 18 tvorivých dielní a odborných seminárov, kde sa mali mož nosť zdokonaľovať v jednotlivých hudobných a iných odboroch a rásť nielen technicky, ale i umelecky. Viedli ich špičkoví lektori. Mladé talenty dostali vďaka nim cenné vedomosti, ktoré im môžu v budúcnosti pomôcť pri ich práci. Svoju 21-ročnú prax odovzdávala účastníkom dielne pod názvom Výtvarná komunikácia aj Jarka Šuleková. Podľa nej je v každom z nás ukrytý určitý umelecký talent. „Na festivale ho mali možnosť účastníci mojej dielne odkryť a objaviť,“ povedala. Tvorivé dielne prebiehali v šiestich blokoch od stredy do piatku. Ich prezentácia nenechala na seba dlho čakať. Už v sobotu sa takmer všetci predstavili so svojou trojdňovou prácou v dome kultúry vo vestibule a sále.
Krst z minulého roka doplnil Pilgrim fest
Po minuloročnom krste videoprojekcií z dielne mladého režiséra Mareka Poláčeka priniesol festival Verím Pane aj tento rok zaujímavú novinku. Práve Marek spolu s Jurajom Drobným a ďalším režisérom zostavili prehliadku tvorby mladých slovenských dokumentaristov, ktorá sa pod názvom Pilgrim fest stala súčasťou kultúrnych aktivít celého festivalu. So svojimi filmami sa v Pastoračnom centre predstavili aj dvaja režiséri, ktorí sa narodili v Trstenej. Marek Kuboš vyštudoval odbor réžia dokumentárnych filmov na Filmovej a televíznej fakulte Vysokej školy muzických umení (VŠMU) v Bratislave. V súčasnosti je externým doktorandom na VŠMU - katedra hranej réžie. Druhým režisérom, ktorý tiež pochádza z Trstenej je Ľuboslav Polák. Po štúdiách na VŠMU pracoval vo viacerých zamestnaniach. Venuje sa strihaniu a režírovaniu dokumentárnych filmov. Nielen títo dvaja, ale aj ďalší traja režiséri a jedna režisérka sa divákom Pilgrim festu predstavili s osemnástimi dokumentmi.
Päť dní koncertov = viac ako 50 účastníkov
Od svojho vzniku festival objavil a zviditeľnil rôzne hudobné telesá, ako sú Credo, Mimicry, Metelica, Atlanta, Kompromis, Heaven´s Shore a ďalšie. Vyrástli na ňom aj profesionálni hudobníci, ktorí už dnes spolupracujú s viacerými slovenskými hviezdami. Ani tento rok nechýbali na festivale koncertné vystúpenia v amfiteátri i na pódiu na Námestí P. O. Hviezdoslava. Hudobné umenie tu predviedli nielen skupiny, ale aj jednotlivci. Publiku v Námestove sa predstavila aj skupina, ktorá vznikla spojením kamarátov okolo štúdia Lux, Lux Band. Ich odkaz pre čitateľov je veľmi jednoduchý. „Naučte sa vidieť, počuť a zamyslieť nad vzťahom k sebe i k druhým.“
Duchovná posila – servírovaná priehrštím
Jubilejný 15. ročník festivalu Verím Pane sa ani tento rok neza-obišiel bez duchovných a divadelných aktivít. Okrem pravidelných svätých omší a poklôn Najsvätejšej Sviatosti oltárnej prebehla v sobotu duchovná obnova zložená z hudby a svedectiev – Kampaň pre Ježiša. Festival vrcholil aj cez slávnostnú svätú omšu v nedeľu predpoludním, ktorú viedol pomocný biskup Spišskej diecézy Štefan Sečka. Festival opäť poctilo svojou návštevou aj divadlo za Pecou z Bratislavy so svojou hrou Mojžišov kód. Účastníkov zaujal tiež tanečný projekt Metamorfózy od Pavla Danka.
Festival Verím Pane skončil v Námestove svoju 15. kapitolu. Ďalšiu odkryje možno už budúci rok. „Všetko závisí od toho, či „ten hore“ bude pri nás stáť aj naďalej. Veríme, že bude,“ zakončil vdp. Juraj Drobný.