ORAVA. Afrika patrí medzi horúce kontinenty, niektoré jej časti sú známe skôr hladomorom ako poľnohospodárstvom.
Napriek tomu sa tam využívaniu pôdy a hospodárskych zvierat venuje množstvo farmárov.
Koncom októbra sa v Rwande uskutočnil tretí ročník Svetového stretnutia mladých farmárov. Zúčastnili sa ho poľnohospodári vo veku do 40 rokov z celého sveta.
Do Kigali prišli aj dvaja Oravci, Marián Glovaťák, predseda Združenia mladých farmárov (ASYF), so svojím zástupcom Róbertom Paliderom. Prvý menovaný má farmu v Oravskej Polhore, druhý v Zubrohlave.
Afričanka na Orave
Po skončení stretnutia s nimi prišla na Oravu 38-ročná Afričanka, Marie Natacha Félicité, ktorá chová dvesto ošípaných na Mauríciu, ostrovnom štáte neďaleko Madagaskaru.
Marián Glovaťák sa významnou mierou podieľal na tvorbe manifestu mladých farmárov, ktorý je určený politikom.
Farmári v ňom vysvetľujú politikom, čo je pre nich dôležité. Výsledkom je aj snaha o zápis Svetového dňa mladých farmárov. Zatiaľ najhorúcejším favoritom na zápis je 29. október, deň konania stretnutia.

„Každá krajina má svoje špecifiká, ale zhodli sme sa na najväčších problémoch a tie sú prístup k pôde, vode, financiám,“ opisuje Marián Glovaťák hlavné body memoranda.
V článku sa ďalej dočítate
- Prečo volajú Rwandu africkým Švajčiarskom
- Ako hospodária africkí farmári
- Čo robia Rwnaďania počas povinnej pracovnej soboty
- Čo závidí Afričanka Natacha našim poľnohospodárom
- Aké bohatstvo predstavuje na Mauríciu krava
Doplnil ho Róbert Palider, ktorý Rwandu opísal ako krásnu a čistú krajinu, v ktorej sa cítil veľmi bezpečne. Táto krajna totiž dnes patrí medzi najbezpečnejšie na čiernom kontinente. Napriek tomu, že v roku 1994 tam prebehli obrovské etnické čistky, pri ktorých väčšinoví Hutuovia vraždili menšinových Tutsiov.