Z údajov získaných pri letnom monitoringu začiatkom júla vyplýva, že v Západných Tatrách (doliny Jalovecká, Roháčska, Žiarska, Jamnícka, Račkova, Bystrá a Kamenistá) žije spolu 75 kamzíkov, z toho je 17 mláďat, 11 háčikárov, 13 capov a 34 kôz. Najviac jedincov bolo zaznamenaných v oblasti Račkovej doliny, kde napočítali strážcovia 26 kamzíkov, naopak Bystrá či Žiarska dolina vykazovali v čase monitoringu najnižšiu početnosť (1 - 4 ks). V oblasti Belianskych Tatier ochranári zaznamenali v porovnaní s minulým rokom, kedy Bujačia a Havrania črieda mali dohromaty 170 hláv, nový prírastok viac ako 40 mláďat.
Ako pre Našu Oravu povedal zoológ Správy TANAP-u v Liptovskom Mikuláši Jozef Radúch, na oravských holiach je najnižšia početnosť kamzíkov v oblasti od Brestovej po Tri kopy, rovnaký je aj stav na liptovskej strane, pretože ide o oblasť s veľkým pohybom turistov, ktorí tu čoraz častejšie zostávajú aj bivakovať. „Kamzíky tu nemajú pokoj vo dne ani v noci, preto tieto lokality opúšťajú,“ hovorí Jozef Radúch. „Pod nízky stav kamzíkov v týchto končinách sa v minulosti veľmi podpísali pytliaci, na slovenskej, aj poľskej strane. Najlepšie je na tom Roháčska, Jamnícka a Jalovecká dolina, kde sme zaregistrovali niekde až 26 – 28 kamzíkov. Hoci sa to ani nezdá. No zvieratá sú rozptýlené a často sa sťahujú na poľskú stranu, kde vyhľadávajú tieň a pokoj.“
Jozef Radúch súčasne priznáva, že početnosť kamzíkov v Západných Tatrách pomaly, ale isto narastá. „Začínam veriť, že ťažké časy, kedy v Tatrách pytliačil kto len chcel, dokonca so zbraňami s tlmičmi, sú za nami. Predpokladám, že za 10 – 15 rokov by populácia kamzíkov mohla dosiahnuť úroveň z rokov 1987 – 88, keď sa len v Západných Tatrách po holiach preháňali dve stovky kamzíkov.“
Na záver treba poznamenať, že aj tento rok bude zo strany ŠOP SR Správy TANAPu v rámci Programu záchrany tatranského kamzíka venovaná pozornosť priebežnému celoročnému monitoringu vekovej a sexuálnej štruktúry populácie a zisťovaniu jej početnosti, telemetrickému monitoringu, praktickým opatreniam ako vykášaniu biotopov, udržiavaniu zriadených kamzičích solísk, napĺňaniu databázy ISTB (informačný systém taxónov a biotopov) údajmi z pozorovaní, sledovaniu úhynov a analýze ich príčin vrátane zisťovania zdravotného stavu a hodnoteniu faktorov ovplyvňujúcich kamzíčie biotopy. Vo vzťahu k tomu je nemenej dôležitým aspektom aj kontrola rešpektovania predpisov na úseku ochrany prírody najmä Návštevného poriadku TANAPu.