Členovia ZMOS si podľa nej nemyslia, že v samosprávach existujú zárodky korupčného prostredia. „Zastávame názor, že kontrola a korupcia sú dve samostatné témy, prepojené iba čiastkovo,“ hovorí O. Gáfriková.
Kontrola samospráv údajne môže nájsť napríklad uzatvorenú zmluvu a uhradené nejaké čiastky, ale nemá veľa šancí zistiť, čo predchádzalo uzavretiu konkrétnej zmluvy a či tam nedošlo k nejakému uprednostneniu jedného subjektu pred druhým alebo k úniku informácií.
Súčasný systém kontroly je teda podľa ZMOS adekvátny. Jeho prehlbovaniu a skvalitneniu sa ale nebráni. „Napokon, ide najmä o kontrolu zo strany občanov, ktorí môžu kontrolovať volených predstaviteľov obcí a ich rozhodnutia,“ vysvetľuje hovorkyňa. „Občania môžu dokonca ovplyvňovať aj plán kontrolnej činnosti kontrolóra, čo je právo, aké neexistuje pri uplatňovaní nijakých iných kontrolných mechanizmov.“ A čo navrhujú zástupcovia ZMOS poslancom NR SR? „Aby predložený návrh novely Ústavy SR neschválili, pretože nerešpektuje ani Európsku chartu miestnej samosprávy, ktorú náš štát prijal,“ uzavrela Oľga Gáfriková.