S aktuálnymi informáciami nás zoznámil poslanec Miroslav Mikolášik, ktorý ako člen neformálnej pracovnej skupiny EP, venujúcej sa osobám s postihnutím, podporil týchto občanov prostredníctvom svojich pozmeňovacích návrhov.
Návrhy okrem iného zavádzajú do spomínaných nariadení odstra ňovanie nerovnosti, zlepšenie prístupu k zamestnaniu, podporu sociálneho začlenenia a boj proti sociálnemu vylúčeniu niektorých znevýhodnených skupín obyvateľstva, najmä však osôb s postihnutím.
Ďalší návrh, s ktorým vystúpil Miroslav Mikolášik v pléne Európskeho parlamentu, sa týkal zahrnutia klauzuly do nariadenia o ESF: „Aby jednou z priorít ESF bola kompenzácia negatívnych dopadov vylúčenia pracovníkov z nových členských štátov z trhu práce Európskej únie.“ Táto klauzula má podľa poslanca Mikolášika veľký politický význam v súvislosti s rozhodnutím stanoviť prechodné obdobia na prístup pracovníkov z nových členských štátov na pracovný trh EÚ. Dnes totiž vieme, že toto rozhodnutie prijaté pred naším vstupom do únie sa ukázalo ako neopodstatnené. Tento návrh bol však z dôvodu jeho odmietnutia zo strany starých členských štátov zamietnutý.
V rámci hlasovania v pléne EP boli zamietnuté i návrhy poslancov z nových členských krajín týkajúce sa podpory výdavkov na bývanie pri projektoch financovaných z Európskeho fondu regionálneho rozvoja okrem tých, ktoré súvisia s rekonštrukciou sociálneho bývania za účelom šetrenia energie a ochrany životného prostredia. Rovnako bolo pri projektoch z Európskeho fondu regionálneho rozvoja zamietnuté uhrádzanie DPH z finančných prostriedkov EÚ. V obidvoch prípadoch ide podľa Miroslava Mikolášika o diskrimináciu nových členských štátov. Vyjadril však presvedčenie, že poslancom týchto štátov sa v druhom čítaní “podarí návrhy presadiť a situáciu zvrátiť“.