slávností. „Hlavným dôvodom osláv 390. výročia prvej písomnej zmienky je vydanie novej monografie, trvalého a hodnotného dôkazu o všetkom, čím sa môže naša obec popýšiť,“ povedal starosta Milan Vrábeľ. Oslava histórie začala už v piatok. Zádušnú svätú omšu za rodákov a uvedenie publikácie o Zákamennom vystriedalo slávnostné zasadnutie obecného zastupiteľstva, na ktorom 55 významných rodákov (z toho 16 im memoriam) prevzalo ocenenia obce.
Zákamenné však cez víkend poctil návštevou nielen uhorský palatín Juraj Thurzo so svojou manželkou, spoločnosť mu prišiel robiť aj predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda, vedúci kancelárie prezidenta a zákamenský rodák Milan Čič a ďalší vzácni hostia. Kým starší utužovali svoje priateľstvá pri plnom poháriku či vynikajúcom guľáši, tí mladší hľadali nové priateľstvá aj počas vystúpení folklórnych súborov, heligonkárov, spevákov, speváčiek, zástupcov hovoreného slova spod Choča, Roháčov, Babej hory i okolitých obcí či rockovej skupiny Arzén z Terchovej. Všetky generácie bez výnimky však zaujal nultý ročník Goralského minimaratónu a nedeľný slávnostný program v kultúrnom dome.
Palatín Juraj Thurzo určite netušil, čoho všetkého sú v Zákamennom schopní. Ich originálny alegorický sprievod, oživené zvyky, remeslá, jarmok či posvätenie hasičskej zástavy počas svätej omše za občanov Zákamenného a uctenie si pamiatky biskupa Jána Vojtaššáka ho však určite presvedčili o tom, že pamätná listina a pečať, ktoré odovzdal starostovi obce Milanovi Vrábeľovi, sú v správnych rukách.
Zákamenčanov minulý víkend nezastavilo ani daždivé počasie. Okrem osláv výročia prvej písomnej zmienky o obci si zároveň pripomenuli 50-ročnicu začiatku školského vyučovania na tunajšej základnej škole, 40. jubileum vzniku miestneho jednotného roľníckeho družstva a rovné tri desaťročia má za sebou už aj domáci folklórny súbor Kamenčan.