DOLNÝ KUBÍN. Jeseň v Oravskej galérii bude patriť dielam maliara Juraja Kollára a fotografa Pavla Kajana. Vernisáž dvoch nových výstav sa koná vo štvrtok 13. októbra o 16.30 h.
Juraj Kollár (1981), jeden z najoriginálnejších súčasných slovenských maliarov, predstavuje v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne výber z najnovšej tvorby – tzv. kontrolované abstrakcie a sekvenované krajiny. Výstavu nazavanú Slaný vzduch nájdete vo veľkej výstavnej sieni Župného domu v Dolnom Kubíne.

„Najnovšie práce tentokrát konfrontuje aj s pohľadom späť na niekoľko dôležitých období svojej tvorby cez vzorku vybraných malieb,“ povedala kurátorka výstavy Katarína Bajcurová.
Juraj Kollár mimoriadne intenzívne a sústredene maľuje, od skončenia vysokej školy vlastne stále, čo mu prinieslo nezanedbateľné úspechy a etablovalo ho v širšom kontexte súčasného vizuálneho umenia a maliarstva. Každá jeho výstava je iná, vždy obsahuje nové diela.
„Jeho maľovanie, okrem toho, že je mentálnou záležitosťou, však atakuje diváka priam fyzicky, veľkou dávkou osobnostnej energie, živelnosti, ale aj poézie, ktoré sa uvoľňujú v procese maľovania obrazu,“ hovorí kurátorka. „Útočí rovnako na zmysly, ako aj na intelekt diváka, búra naše zaužívané vnímanie reality, nabáda nás dívať sa a – vidieť – a pochopiť veci a náš svet inak, novými očami.“
Juraj Kollár
Študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (prof. Daniel Fischer, 1999 – 2003) a na Akadémii výtvarných umení v Prahe (prof. Zdeněk Beran, 2003 – 2005). Získal viacero domácich i medzinárodných ocenení, mal viacero samostatných výstav. Jeho práce sú zastúpené vo verejných a súkromných zbierkach doma i v zahraničí. Dlhší čas žil a maľoval v Paríži, v súčasnosti žije a tvorí v Bratislave.
V malej výstavnej sieni po prvýkrát verejne predstavuje na Slovensku svoju tvorbu dolnokubínsky rodák Pavol Kajan (1976). Výstava fotografií nesie názov Mimézis.

„Vo svojich dielach zhmotňuje cnosti, neresti i túžby,“ približuje kurátorka Katarína Matušková. „Snaží sa o archetypálne reflexie ľudskej psychiky a vnútorného prežívania cez vizuálne rozprávanie známych či menej známych príbehov, a to všetko prostredníctvom média umeleckej, inscenovanej fotografie.“
Pavol Kajan vo svojom ateliéri zachytáva nápodobu skutočnosti, v ktorej zobrazuje živé modely v symbolických, farebných odevoch. Kompozície vytvárajú celky ostrých kontrastov svetla a tieňa pripomínajúce chiaroscuro – techniku veľkých majstrov 16. a 17. storočia.
„Fotografické diela Pavla Kajana v sebe nenesú náboj experimentu s nečakaným výsledkom,“ hovorí Katarína Matušková. „Od prvotnej idey smeruje k zvnútorneniu zobrazovanej témy, ktorú podčiarkuje farebnou symbolikou, svetelnou intenzitou a jej smerovaním.“
Pavol Kajan
Má silné zázemie v oblasti hudby a múzických umení, ktoré študoval takmer 8 rokov. Je absolventom Konzervatória v Bratislave, bakalársky titul získal na VŠMU v Bratislave a na Canterbury Christ Church University vo Veľkej Británii, ukončil štúdium na Národnej filmovej a televíznej škole v Beaconsfielde vo Veľkej Británii, kde dosiahol magisterské štúdium (Master of Arts). V tomto období objavil svoju vášeň pre vizuálne rozprávanie a kreatívnu výtvarnú fotografiu. Pavol venoval ďalších 7 rokov skúmaniu vizuálneho umenia prostredníctvom experimentovania v rôznych technikách. Vďaka nominácii na Kráľovskú cenu umenia 2019 v Londýne získal možnosť vystavovať svoje diela, ktoré sa stali súčasťou súkromných zbierok vo Veľkej Británii. Pavol Kajan sa vrátil späť na Slovensko, kde žije a tvorí v Dolnom Kubíne na Orave. Práve tu pokračuje vo svojom celoživotnom projekte o archetypálnych reflexiách ľudskosti a psychiky cez mytologické a sakrálne témy.
Autor: og