„Naším zámerom je cielená starostlivosť o životné prostredie, zvyšovanie environmentálneho povedomia pracovníkov, plnenie zákonných limitov v oblasti ochrany ovzdušia a vôd aj efektívne nakladanie s odpadmi,“ hovorí envirošpecialistka Stanislava Gašperová. Nemenej dôležité je podľa nej neustále vzdelávanie pracovníkov v legislatíve a jej pripravovaných zmenách, znižovanie environmentálnych záťaží a skvalitnenie pracovného prostredia s ohľadom na to životné.
Pre čistejšiu priehradu
„Spoločnosť Hern produkuje priemyselné odpadové vody z procesu zinkovania, ktoré sa ďalej chemicky upravujú,“ hovorí Gašperová. Ich úlohou je spracovať ju tak, aby sa mohla bezpečne vypustiť do Oravskej priehrady. Využívajú na to neutralizačnú stanicu, kde ju podľa schváleného technologického postupu čistia.
Voda prejde dvojitou kontrolou. Vzorky pri každom čistení vyhodnotia interne v chemickom laboratóriu, raz za mesiac akreditovaná spoločnosť v odobratých vzorkách vo svojom laboratóriu skontroluje plnenie limitov. Jedenkrát do roka Hern posiela aj oznámenie o vypúšťaní odpadových vôd na príslušný úrad.
Odpadovú vodu, ktorú nedokážu spracovať na povolené limity, likviduje externá spoločnosť, s ktorou majú zmluvu.
Medzi priority Hernu patrí aj dažďová čistička odpadových vôd, do ktorej pritekajú už vyčistené odpadové vody z firmy. Aj tá zabezpečuje, aby bola priehrada čistejšia. Navyše, čističku a jej okolie pravidelne kontrolujú a udržiavajú.

Lepší vzduch
Podstatnou zložkou zdravého životného prostredia je aj čistý vzduch. Pre jeho zabezpečenie pomáhajú inštalácie technológií (odsávacie či filtračné) priamo pri zdrojoch znečistenia. „Emisie nakupujeme v tovaroch a tie sa napríklad v rámci procesu povrchových úprav či spaľovacích procesov dostávajú do ovzdušia,“ vysvetľuje Vladimír Kekelák, manažér investícii, výskumu a vývoja. Plnenie limitov pravidelne monitorujú v legislatívne stanovených intervaloch. Pre ich dodržanie je dôležité správne nastavenie prevádzkových parametrov, v spaľovacích zariadeniach však veľmi pomáhajú nízkoemisné horáky.
Vďaka kogeneračnej jednotke vyrábajú zo zemného plynu teplo pre technológie, ale aj pre vykurovanie objektov v zimnom období, v lete zas chlad pre zlepšenie pracovného prostredia. Sekundárnym produktom je elektrická energia, ktorú spotrebúvajú v areáli vo výrobnom procese. Zariadenie je tak šetrné k životnému, ale aj pracovnému prostrediu. Hern zaň dokonca získal cenu Efektia 2017 – najlepší projekt energetickej efektívnosti v rámci Slovenskej republiky.
Hern produkuje aj ďalšie druhy odpadov. Medzi ne patrí odpadové drevo z poškodených paliet a hranolov, ktoré vo výrobe už nedokážu využiť. So súhlasom príslušného úradu ho za symbolickú cenu predávajú zamestnancom. Tí ho v domácnosti používajú ako palivo.
Strategickým cieľom je celková zmena filozofie spoločnosti. Postupne prechádzajú na materiály, ktoré sú trvácnejšie a šetrnejšie k životnému prostrediu, využíva napríklad recyklovateľný plast.

Triedia na maximum
Medzi ďalšie priority firmy patrí separovanie odpadu v čo najväčšej možnej miere. Keďže nechcú zaťažovať skládky či životné prostredie, odpad z jednotlivých stredísk zbierajú a následne triedia v separačnom centre, ktoré sa nachádza v areáli firmy. „Dôležité je, aby sme vyvážali von len taký odpad, ktorý je naozaj čistý,“ hovorí envirošpecialista.
Separačné centrum prešlo v máji kompletnou úpravou. Vybavené je lisom na plasty, veľkokapacitnými kontajnermi na sklo, biologicky rozložiteľný odpad, drobný stavebný odpad aj ďalšie druhy. Hern vyváža aj elektroodpad, ktorý odovzdávajú autorizovanému spracovateľovi.
„V každej dielni máme nádoby, do ktorých patria jednotlivé komodity.“ Aj tie prešli v posledných mesiacoch zmenou. Zamestnanci iniciovali výmenu značenia plného textu za tie s piktogramami, ktoré sú jednoduchšie aj pre cudzokrajných pracovníkov. „Teší nás, že aj z ich strany vidíme pozitívne kroky a snahu o inovácie.“

Zelené zmeny areálu
„Aktuálne sme v procese realizácie projektu znižovania energetickej náročnosti našich budov, momentálne ide o štyri budovy,“ hovorí Kekelák. V projekte za zhruba dva milióny eur na budovách zatepľujú strechy, menia výplne otvorov, ich opláštenie, ale aj osvetlenie či vykurovanie. Znížia tak nielen energetickú náročnosť objektov, ale aj vlastné prevádzkové náklady a zároveň zlepšia pracovné prostredie. Ukončiť práce by mali do novembra tohto roku.
Tento projekt je pokračovaním predchádzajúcej etapy zatepľovania, cieľom je zateplenie všetkých budov, v pláne sú však aj ďalšie kroky. „Do budúcna chceme na strechy budov inštalovať fotovoltiku pre výrobu elektriny, aktuálne sme v štádiu posudzovania možnosti inštalácie a pripojenia do siete“.
Uvažujeme aj s investíciou do technológie využitia zostatkového tepla z lakovne na vykurovanie priestorov. Aktuálne pripravujeme aj zmenu stratégie vykurovania a svietenia. V príprave je aj investičný plán obnovy strojového parku za energeticky úspornejšie zariadenia.
V roku 2021 sa Hern zameral na úpravu areálu. „Zmapovali sme exteriér spoločnosti a následne sme začali s čistením a odstraňovaním skládok,“ vysvetľuje Gašperová. Čistenie pokračuje aj v tomto roku, do toho budúceho majú ambíciu vytvoriť okolo seba krajší a zdravší priestor.

K tomu by mal prispieť aj projekt „Ozelenenia areálu Hern“. Celková koncepcia ozelenenia vonkajšej časti bude spočívať vo vytvorení celistvých zelených plôch, ktoré budú oddeľovať jednotlivé výrobné strediská. Vďaka vhodne zvoleným drevinám dokážu znížiť prašnosť a hlučnosť z výrobných procesov, ale aj odvádzanie tepla. Z hľadiska celkového ekologického hospodárenia sa tak podnik zveľadí. Práce sa už začali, pokračovať v nich budú túto jeseň.
Pracovníkov počas minulých rokov nabádali aj k ekologickejším cestám za prácou. Využiť na to mali bicykle v projekte „Do práce na bicykli“, kde tí s najvyšším počtom najazdených kilometrov získali certifikát aj odmenu. Pomôcť ku komfortu v cestovaní hromadnou dopravou chceli aj inštalovaním nových zastávok v blízkosti firmy.