TRSTENÁ. Dramatické momenty zažila matka dieťaťa, ktorej dieťa ostalo zatvorené v aute. Matka z neho vystúpila, kľúče nechala v zapaľovaní a zatvorila dvere, otvoriť ich už nedokázala. Kontaktovala kľúčovú službu a čakala na jej príchod.
Keď zbadala policajtov Sebastiána Dubeňa a Juraja Grmana, požiadala ich o pomoc.
„Vzhľadom na čas, ktoré dieťa strávilo v uzavretom vozidle a na jeho fyzické prejavy, policajti rozbili okno, vozidlo otvorili a umožnili prístup matke k dieťaťu, ktorá zabezpečila ďalšiu starostlivosť. Policajti svojím rozhodným a rýchlym konaním zachránili dieťaťu život,“ informuje polícia na svojom Facebooku.
Odborníci upozorňujú, že počas horúčav by v žiadnom prípade v uzamknutom aute nemali zostať deti , starí či bezvládni ľudia, ale ani zvieratá. Teplota môže dosiahnuť až 70 stupňov a v niektorých prípadoch môže nastať smrť už po 15 až 20 minútach pobytu v takomto priestore. Detský organizmus sa prehrieva až päťkrát rýchlejšie ako organizmus dospelého človeka.

Žilinská župa v roku 2018 spustila kampaň Mami, oci, nezabudni ma v aute, po tom, ako v zaparkovanom aute na parkovisku pred trstenskou nemocnicou zomrelo dvaapolročné dievčatko.
Nezabudni ma v aute
- V prípade ponechania dieťaťa v aute môže ísť o trestný čin opustenia dieťaťa, ktoré si nevie pomôcť samo. Osoba môže navyše čeliť aj obvineniu z ublíženia na zdraví či v krajnom prípade z usmrtenia, ak takéto konanie viedlo k poškodeniu zdravia či k smrti dieťaťa.
- Zabúdať by sme nemali ani na domácich miláčikov. Ponechanie zvieraťa v rozhorúčenom aute sa môže riešiť v rovine priestupku vo veterinárnej oblasti, za určitých okolností môže mať skutok aj trestnoprávnu dohru v podobe trestného činu týrania zvierat.
- Ak je to možné a situácia to dovoľuje, treba bezodkladne upovedomiť majiteľa vozidla, napríklad meno majiteľa vyhlásiť v nákupnom centre cez informačný stánok alebo cez SBS službu. V opačnom prípade odporúčame zavolať políciu, hasičov, prípadne linku 112, kde je okamžite ponúknutá rada a pomoc ako postupovať.
zdroj: Polícia SR