NÁMESTOVO. „Ak rybár postaví a užíva čiernu stavbu, robí zlé meno celej rybárskej obci. Niet sa čomu čudovať, že dve tretiny Oravskej priehrady sú v III. a vyššom stupni ochrany a ochranári sa snažia zamedziť prístup k vode či plavbe na lodiach práve zväčšovaním chránených území,“ hovorí Matúš Závodný, predseda Miestnej Organizácie Slovenského rybárskeho zväzu. Pýtali sme sa ho na nelegálne rybárske príbytky aj páky na neporiadnych členov.
V prípade budovania škaredých búd okolo Oravskej priehrady ukazujú prstom všetci najmä na rybárov. Len pri poslednej pasportizácii ich napočítali až 115. Prvou lastovičkou v ich búraním bola Domaša. Ako na to reagovali vaši rybári?
Keď Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) začal s ich búraním na iných priehradách ako Domaša či Ružín, začali sme túto skutočnosť intenzívne komunikovať aj medzi našich členov, aby vedeli, že sa v takejto činnosti neoplatí pokračovať. Myslím si, že minimálne za posledné dva roky sa ich počet rapídne nezvyšoval.

Čierne búdy majú zväčša nálepku s nápisom majiteľ neznámy. Je to tak naozaj?
Na Oravskej priehrade chytajú rybári z celého Žilinského kraja a podobne to vyzerá aj pri čiernych búdach, prídu z Oravy, ale aj Kysúc, Martina alebo Prievidze. Nemáme presné údaje, ktorá čierna stavba komu patrí, vlastník sa väčšinou zatajuje.