h a lásku k pôde a našli si svoju šancu.
Svojpomocné družstvo však nevzniklo náhodou. Predchádzali mu ťažké roky rozpadu jednotného roľníckeho družstva a niekoľko rokov po ňom. Jednotné roľnícke družstvo 9. mája, založené v roku 1978, patrilo medzi väčšie družstvá. Hospodárilo v katastroch obcí Chlebnice, Dlhá nad Oravou, Sedliacka Dubová, Horná a Dolná Lehota. Po rozpade JRD v roku 1991 zostalo Chlebničanom 1400 hektárov pôdy. Úžitok z hospodárskeho dvora oceneného na 19 miliónov nikdy reálne nedostali – „rozplynul sa“. Mohli sa osamostatniť a založiť si vlastné družstvo, ale v tom období nikto nechcel „zobrať“ funkciu predsedu družstva. Z niekdajších 1 400 ha začali obrábať 200 ha pôdy jej vlastníci - ako samostatne hospodáriaci roľníci. Podmienky boli ťažké, nemohli získať dotácie, a preto mnohí s touto činnosťou skončili. Obrat nastal v roku 1997.
„Prečítal som si v Roľníckych novinách o jednotne hospodáriacich roľníkoch v Hriňovej. Pochopil som, že možno sa pred nami otvorila cesta, ktorú sme hľadali,“ hovorí Peter Šufák. Spolu s bývalým starostom Jozefom Strapcom s Hriňovčanmi nadviazali spoluprácu. Ich vzor prispôsobili na vlastné podmienky a v roku 1998 zaregistrovali vlastné svojpomocné družstvo. Päťdesiat zakladajúcich členov zvolilo za predsedu Petra Šufáka, pod vedením ktorého družstvo úspešne funguje už siedmy rok. „Prvý rok sme hospodárili na 600 hektároch, ale mnohí k nám nechceli vstúpiť, neverili nám. Dnes máme 655 ha pôdy, 140 členov a už nie je v našom záujme prijímať ďal- ších,“ hovorí Peter Šufák.
Čím sa svojpomocné družstvo odlišuje od klasického? Predseda zjednodušene vysvetľuje: „Nemáme spoločnú maštaľ, ale 140 spoločných maštalí; na vlastnej pôde hospodári člen družstva s rodinnými príslušníkmi, ale pôda je evidovaná ako družstevná.“ To isté sa týka dobytka i techniky. V družstve je evidovaných 240 kusov hovädzieho dobytka a 380 oviec. Zem obrábajú so sedemdesiatimi malotraktormi, štyridsiatimi sadzačmi a vyorávačmi zemiakov, stovkou ručných kosačiek, pár desiatkami veľkých traktorov, tromi kombajnmi a ďalšou technikou. Filozofia družstva je jednoduchá, ale veľmi motivujúca: koľko si vyrobíš, toľko budeš mať. O tom, že počínanie Chlebničanov je naozaj odvážne, svedčí aj fakt, že v súčasnosti sa počet svojpomocných družstiev na Slovensku dá spočítať na prstoch dvoch rúk.