Oslavy sa, tak ako každý rok, začali v sobotu futbalovými zápasmi. Nedeľa už bola venovaná prehliadke ľudového umenia v miestnom amfiteátri. „Začiatok folklórneho festivalu sa viaže k roku 2000, keď obec oslavovala 650. výročie založenia. Vtedy sa veľmi dobre uviedla naša folklórna skupina Porubanka, založená v roku 1999 a zistili sme, že naši občania majú záujem o takéto podujatia nielen ako diváci, ale aj ako organizátori,“ hovorí starosta Jaroslav Benko.
Sviatočný program otvorila dychová hudba Istebňanka a vzápätí prišla „záplava“ ľudových piesní, tancov a zvykov. Bol tu zastúpený celý folklórny rok – pranie na potoku, stavanie májov, rozlúčky s regrútmi, pltnícke zvyky a ďalšie. Predstavili sa deti z Materskej školy v Oravskej Porube, detské folklórne skupiny Kukuč- ka z Jasenovej a Malý Trnkárik zo Žaškova. Folklórne skupiny dospelých zastupovala Charita z Hornej Lehoty, Studnička z Veličnej a Rosička-Rosa z Dolného Kubína. Divákom „žilky rozohrala“ ľudová hudba Michala Oťapku z Vígľaša.
Bonbónik na záver: v programe účinkovali folklórne skupiny Porubanka z Oravy a Porubian zo Zemplína. A nestretli sa prvýkrát. Kontakt obidvom folklórnym skupinám sprostredkovala Mária Pobehová, ktorá zoznámila členov FS Porubanka z Oravskej Poruby s členmi FS Porubian z Poruby pod Vihorlatom. Najprv sa Oravci zúčastnili 22. Podvihorlatských slávností pred dvomi rokmi a Zemplínčania navštívili Oravu tento rok. Vystúpenia obidvoch súborov sledovali diváci bezprostredne za sebou, a tak mali zaujímavú možnosť konfrontácie. Na prvý pohľad bol viditeľný rozdiel vo farbách kroja. Zemplínsky kroj charakterizujú pestré a veselé farby, tmavšie a strohé sú použité na kroji oravskom. Nezvyklé je aj pôvodné oblečenie mladuchy z Oravskej Poruby - čierne šaty a biely venček. „Je možné, že v minulosti boli tmavé farby symbolom chudoby a biedy,“ povedala moderátorka programu Sidónia Mikušová. „Sme však rovnako veselí a temperamentní ako Zemplínčania, možno sa len menej bijeme,“ dodáva žartom.
„Pltníci, pltníci, ťažký život máte, keď svoje plte na vodu spúšťate,“ zazneli clivé pltnícke piesne v podaní Porubanky. Porubian, naopak, rozohrial obecenstvo regrútskymi zvykmi.
„Dušou“ pätnásťčlennej FS Porubanka je Anna Manťová, vedúcou súboru Marta Franková. Majú za sebou vystúpenia na Podroháč- skych folklórnych slávnostiach v Zuberci, na Plese Oravcov v Bratislave, ale i v Poľsku. FS Porubian spod Vihorlatu oslávil už 33. výročie svojho založenia. Dvadsaťpäťčlennú skupinu vedie Marta Dudrová. Zaujímavými tancami, ktoré podľa slov vedúcej súboru netancuje nik iný, sú „dibdavá“ karička, ženský kolový tanec po nerovnom teréne a veľkonočný chorovod Kačky.