NÁMESTOVO. O tri hodiny skôr by mal končiť nočný život okolo Oravskej priehrady. Návrh predstavilo mesto ešte vlani v septembri, mestským zastupiteľstvom však neprešiel. Rovnaký verdikt padol ešte niekoľkokrát. Teraz majú poslanci návrh na stole opäť. Podnikatelia sa však bránia, hľadajú riešenia a zbierajú petičné podpisy.
Iné riešenie nie je
Mesto je aktuálne rozdelené do dvoch zón, A a B. V áčku, teda v centre, sú podniky, ktoré podávajú alkohol, otvorené cez týždeň do 23. hodiny a v piatky a soboty do druhej. Béčko označuje Nábrežie a Slanicu, tam môžu diskotéky či koncerty žiť až do štvrtej rána. Terasy sú v centre otvorené do 22. hodiny, pri priehrade cez víkendy do polnoci.

S návrhom zmeny prišiel náčelník mestskej polície Miroslav Hajdučík. Z Námestova sa podľa neho stalo centrum zábavy nielen pre Oravu, ale aj pre susedné okresy či dokonca štát.
„Nebol by to problém, pokiaľ by sa prišli len baviť. Veľká časť z nich však potrebuje neustále vyvolávať konflikty, buchnúť si do niekoho alebo niečo rozbiť,” hovorí.
“Vytvorili sme čiernu listinu, na ktorej sa ocitne každý, kto pravidelne vyvoláva roztržky.
„
Najväčším argumentom je teda rastúce násilie a množstvo výtržností, ktoré už nedokáže zvládnuť mestská polícia ani tá štátna.
Záťaž je to však aj pre mesto, a to nielen finančná. Hajdučík poukazuje aj na turistický ruch.
„Aký je turizmus, keď nám v noci volajú zúfalé rodiny s plačúcimi deťmi z okolitých hotelov?” Práve hluk býva tŕňom v oku aj pre časť domácich.
Iné východisko ako skrátenie otváracích hodín náčelník mestskej polície nevidí. Návrh už v prípade prevádzky v interiéri nedelí mesto na dve zóny, ale určuje rovnaké pravidlá pre všetkých, cez týždeň skončí zábava hodinu pred polnocou, piatky a soboty o jednej. Terasy pri priehrade by cez víkend mali zatvárať o 23. hodine.
Súkromné oslavy s uzatvorenou spoločnosťou v interiéri majú byť aj naďalej bez časového obmedzenia. Takéto opatrenie má najmä redukovať počet návštevníkov mesta. Spolu s nimi by sa tak malo znížiť aj množstvo konfliktov a výtržností.
„Samozrejme, nemusí to byť trvalé. Ak sa situácia zlepší, kedykoľvek môžeme otváraciu dobu predĺžiť.”